Reklama

AD1A EGOE [27.03-27.04.24]

Gdańsk pod wodą? Za 100 lat to bardzo prawdopodobne - ostrzegają naukowcy

Gdańsk pod wodą? Za 100 lat to bardzo prawdopodobne - ostrzegają naukowcy
szp
01.02.2021, o godz. 9:53
czas czytania: około 2 minut
0

Przez zmiany klimatu w ciągu 30 lat zdecydowanie wzrośnie liczba wezbrań na Bałtyku – ostrzegają naukowcy Interdyscyplinarnego Zespół doradczy ds. kryzysu klimatycznego przy prezesie Polskiej Akademii Nauk. Za 100 lat historyczne centrum Gdańska może znaleźć się pod wodą.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B regionalne Bolesławiec [09.04-23.04.24]

„Nieuchronny charakter i narastające tempo wzrostu poziomu morza pokazują niebezpieczeństwo, jakie niesie zmiana klimatu. W razie niepowodzenia w redukcjach emisji gazów cieplarnianych być może już niedługo będziemy musieli zmierzyć się z problemem podtopień w strefie przybrzeżnej i przygotować się na zalewanie coraz większej powierzchni lądu” – piszą w komunikacie naukowcy PAN.

Od XIX w. poziom mórz podniósł się o ponad 20 cm. Od lat 60. XX w. wzrost poziomu morza gwałtownie przyśpieszył, co ma związek z coraz szybszym topnieniem lodowców i lądolodów. W latach 2006-2015 tempo wzrostu średnio wynosiło aż 3,6 mm na rok i było aż 2,5 razy większe niż w latach 1901-1990. W ciągu ostatniej dekady to aż 4,8 mm na rok. Jeśli to tempo wzrostu się utrzyma, w roku 2100 co roku poziom mórz będzie się podnosił o 15 mm.

Co to oznacza dla polskiego wybrzeża? „Wstępne wyniki wskazują na brak pionowych ruchów dna dla zachodnich krańców polskiego wybrzeża oraz jego środkowej części, a także na obniżanie się o około 1 mm na rok wybrzeża w rejonie Zatoki Gdańskiej i nawet 2 mm na rok w rejonie Żuław” – czytamy w komunikacie naukowców PAN.

Nie jest to jednak dobra wiadomość, bo taki rozwój wypadów może spowodować w tym rejonie przyspieszenie wzrostu względnego średniego poziomu morza o dodatkowe ok. 10-20 cm na stulecie. Skutkiem mogą być zwiększeniem zagrożeń związanych ze wzrostem poziomu morza i obejmowaniem przez te zagrożenia coraz większych obszarów, w tym historycznej części Gdańska, Żuław czy Półwyspu Helskiego.

Naukowcy zwracają też uwagę, że w ciągu 80 lat zdarzenia ekstremalne, które dotąd występowały mniej więcej raz na sto lat, teraz będą zdarzały się co najmniej raz w roku i to w wielu lokalizacjach. „W perspektywie 30 lat w rejonie Europy centralnej i Bałtyku prawdopodobne będą wezbrania sztormowe, które mogą być kilkakrotnie częstsze niż w przeszłości” – piszą.

Działający przy prezesie PAN zespół wskazuje na konieczność szybkich działań takich, jak:

  • opracowanie strategii ochrony wybrzeża,
  • opracowanie wymagań dotyczących planowania i projektowania inwestycji infrastrukturalnych,
  • opracowanie wytycznych związanych z gospodarką przestrzenną, dotyczących zarówno środków ochrony wybrzeża i rejonów przybrzeżnych, jak i określenia sposobów użytkowania terenów zagrożonych coraz częstszymi zalaniami, które uwzględniałyby możliwość bezpowrotnej utraty niektórych z nich.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD2 Kontrole odpadów samorządy (03.04-22.04.24)

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

ad1d MBP [12.04-27.05.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Woda i ścieki
css.php
Copyright © 2024