Dualny system segregacji odpadów funkcjonuje w kilku gdańskich dzielnicach. Wraz z nowym rokiem do systemu dualnego dołączą kolejne, tj.: Matarnia, Bysewo, Kokoszki, Karczemki, Kiełpino Górne, Smęgorzyno, Szadółki, Rębowo, Zakoniczyn i Ujeścisko.

Od 1 kwietnia 2010 roku śmieci w systemie dualnym segregują już mieszkańcy Osowej, Klukowa, Firoga, Rębiechowa i Wzgórza Mickiewicza. W styczniu 2011 roku dołączą do nich mieszkańcy kolejnych dzielnic. W 2012 roku nowym systemem objęty będzie już cały Gdańsk.

– Do kompostowania trafiło do tej pory ponad 1000  ton odpadów mokrych czystych. Zakładaliśmy, że będzie to 500 ton. Jak widać mieszkańcy bardzo sprawnie weszli w nowy system i umiejętnie segregują odpady na dwie frakcje – podsumowuje efekty wprowadzenia nowego systemu Maciej Lorek, dyr. Wydziału Środowiska.

– W krajach zachodnich stosuje się 5-6 pojemnikowy system segregacji. My zdecydowaliśmy się na mniejszą rewolucję, bardziej dostosowaną do naszych realiów – mamy za małe kuchnie i mieszkania, żeby mieć tyle pojemników, dlatego wymyśliliśmy segregację dualną. Taka segregacja odpadów ma na celu ograniczenie odpadów zmieszanych przekazywanych do składowania. Dlatego odpady rozdzielać musimy już na etapie ich wytwarzania, czyli w naszych domach – tłumaczy Maciej Lorek. Odpady mokre poddawane są kompostowaniu, suche – dalszej segregacji.

By ułatwić gdańszczanom wprowadzenie w swoich gospodarstwach domowych nowego systemu magistrat uruchomił specjalną podstronę na stronie internetowej miasta (www.gdansk.pl/systemdualny), gdzie znajdują się szczegółowe i pomocne informacje na temat nowego systemu (m.in., które odpady są odpadami suchymi, a które mokrymi) oraz bezpłatną infolinię informacyjną (0800 47 00 57).

źródło: gdansk.pl

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj