W nocy ze środy na czwartek miała miejsce oficjalna zmiana firmy wywożącej odpady komunalne z jednego z sześciu sektorów Gdańska. Od teraz, zamiast obecnie pracującego tam Remondisu, obsługiwany on będzie przez firmę SITA Północ.

Od północy obowiązywać zaczyna nowa umowa wywozowa w Gdańsku na sektor numer pięć, czyli dzielnice: Żabianka, Wejhera, Jelitkowo, Tysiąclecia, Oliwa, Osowa, Matarnia, Kokoszki i Jasień.

Od blisko dwóch miesięcy w sektorze piątym sukcesywnie dostarczane były nowe pojemniki na odpady komunalne – zgodnie bowiem z obowiązującymi przepisami – to firma wywozowa ma obowiązek ich zapewnienia. – Każdy pojemnik ma czip i został w systemie komputerowym przypisany do konkretnej nieruchomości, którą od teraz będzie obsługiwał – wyjaśnia Mieczysław Kotłowski, dyrektor Zarządu Dróg i Zieleni w Gdańsku.

Stare pojemniki, należące do dotychczasowej firmy wywozowej, należy pozostawić bez odpadów, aby mogły być sukcesywnie zabierane przez pracowników tej firmy. Wszelkie zgłaszane reklamacje dotyczące wielkości nowych pojemników są na bieżąco rejestrowane, wymiany pojemników będą realizowane od poniedziałku 12 października do końca listopada.

– Do ustawienia w rejonie piątym było łącznie około 18,5 tys. pojemników (ponad 12 tys. przy domach jednorodzinnych, blisko 4 tys. przy wielorodzinnych oraz ok. 2,4 tys. w firmach). Była to duża operacja logistyczna – chodziło bowiem nie tylko o samo rozwiezienie pojemników, ale też o ich oczipowanie oraz przypisanie każdego z nich w systemie komputerowym do konkretnej posesji. Operacja wymiany trwała prawie dwa miesiące, bo chcieliśmy, żeby nowa firma robiła to sukcesywnie, tak aby mieszkańcy nie odczuli ewentualnych niedogodności związanych ze zmianą firmy obsługującej ich rejon – mówi zastępca prezydenta Gdańska ds. polityki komunalnej Piotr Grzelak.

Kolejna partia nowych pojemników trafi do mieszkańców Gdańska w przyszłym roku. Otrzymają je wtedy wszystkie nieruchomości. Będą to pojemniki (lub worki) w kolorze zielonym – przeznaczone do zbierania odpadów szklanych.

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj