Reklama

AD1A PTAK GARDEN WARSAW EXPO [19.11-19.12.24]

Gdańsk: zbiornik wody Kazimierz dla mieszkańców i turystów [ZDJĘCIA]

Gdańsk: zbiornik wody Kazimierz dla mieszkańców i turystów [ZDJĘCIA]
mat
04.09.2015, o godz. 15:37
czas czytania: około 3 minut
0

Wybudowany na Wyspie Sobieszewskiej wieżowy zbiornik wody sprawił, że obecnie 100% mieszkańców Gdańska ma dostęp do wody najwyższej jakości i w odpowiednim ciśnieniu. Turyści natomiast zyskali możliwość podziwiania panoramy Gdańska i okolic z tarasu widokowego zmodernizowanej wieży ciśnień.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1 Regionalne Leszno [05.11 – 25.11.2024]

Budowany od stycznia 2014 r. zbiornik powstał, by zapewnić odpowiednie ciśnienie wody dostarczanej mieszkańcom Wyspy Sobieszewskiej z oddalonego o około 18 km ujęcia wody Lipce. Dzięki wieży ciśnień woda do mieszkańców wyspy może być rozprowadzona grawitacyjnie do każdego z mieszkań znajdującego się poniżej położenia zbiornika z wodą bez dodatkowego zasilania. Ponadto zbiornik o pojemności 600 m3 będzie gromadził zapas wody do celów przeciwpożarowych.  – Do tej pory zdarzało się, że ciśnienie wody w sieci na Wyspie Sobieszewskiej było zbyt niskie i przy dużym zużyciu wody, okresowo, nadal musiało być uruchamiane lokalne ujęcie w Świbnie. Zbiornik eliminuje ten problem. Woda z Lipiec dostarczana będzie sprawnie, nawet w momentach największego zużycia – zapewnia Serge Bosca, prezes Saur Neptun Gdańsk.

Inwestycja realizowana przez spółkę Gdańska Infrastruktura Wodociągowo-Kanalizacyjna (GIWK) kosztowała 8 mln zł. Wykonawcą prac było Przedsiębiorstwo Budowlane KOKOSZKI. z Gdańska, a eksploatacją obiektu zajmie się spółka Saur Neptun Gdańsk (SNG). – Bardzo się cieszę, że na mapie infrastruktury technicznej Gdańska oraz na mapie turystycznej Pomorza pojawiła się nowa budowla. Wierzę, że będzie miała ona szczególne znaczenie dla naszego miasta i odwiedzających je turystów. W industrialnym klimacie zbiornika mamy okazję podziwiać nowy widok na Gdańsk i okolice – mówi prezydent Gdańska Paweł Adamowicz.

W ramach unijnego projektu

Budowa wieżowego zbiornika wody jest zwieńczeniem inwestycji wodnych drugiego etapu „Gdańskiego projektu wodno-ściekowego”, dofinansowanego ze środków Funduszu Spójności Unii Europejskiej w zakresie Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. W ramach projektu, w 2012 r. wybudowano magistralę wodociągową, która rok później włączyła Wyspę Sobieszewską do wodociągu centralnego i ujęcia w Lipcach. Do tego czasu dzielnica zaopatrywana była z lokalnych ujęć, a woda dostarczana mieszkańcom zawierała podwyższone zawartości fluorków. Inwestycja sprawiła, że dziś w Gdańsku, 100 % wody pitnej spełnia restrykcyjne wymogi jakościowe (zarówno krajowe, jak i europejskie).

Kazimierz Behlke – patron zbiornika

Patronem zbiornika na Wyspie Sobieszewskiej jest Kazimierz Behlke. To ważna postać dla rozwoju infrastruktury Gdańska. Pan Kazimierz przepracował 39 lat w gdańskich wodociągach, w tym większość czasu jako pracownik Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji Gdańsk (34 lata), a ostatnie 5 lat jako pracownik spółki SNG. Pan Kazimierz Behlke zmarł 15 sierpnia 2013 r. pozostając na zawsze w pamięci wszystkich osób, które miały zaszczyt z nim współpracować. – Zbiornik Wody na Wyspie Sobieszewskiej to dla nas inwestycja wyjątkowa, dlatego chcieliśmy by jej patronem został pan Kazimierz Behlke – człowiek, który poświęcił się branży wodociągowo-kanalizacyjnej. Dzięki wieloletniej pracy w jednej branży pan Kazimierz stał się wybitnym specjalistą, a swoją profesją z powodzeniem dzielił się z kolejnymi adeptami wiedzy sanitarno-wodociągowej. Pan Kazimierz mawiał, że warto pracować w wodociągach, bo to więcej niż praca – to służba ludziom. Zbiornik jest potwierdzeniem tych słów – to kolejna inwestycja dzięki której będziemy jeszcze sprawniej dostarczać wodę, podnosząc tym samym jakość życia mieszkańców – twierdzi prezes GIWK Jacek Skarbek.

Taras widokowy i zajęcia edukacyjne

Zbiornik Wody Kazimierz jest przykładem współczesnej wieży ciśnień, czyli takiej, która oprócz ważnej roli w sieci wodociągowej pełni jeszcze dodatkową funkcję edukacyjną lub kulturalną. Zbiornik posiada taras widokowy, a jego niebanalna przestrzeń wykorzystywana będzie na potrzeby zajęć edukacyjnych. Połączenie funkcji technicznej i edukacyjnej zbiornika możliwe było dzięki wypracowanym z Państwowym Powiatowym Inspektorem Sanitarnym zasadom użytkowania obiektu. Dla zapewnienia bezpieczeństwa gromadzonej w zbiorniku wody wieżę można odwiedzić po uprzednim zapisaniu się na zajęcia (poprzez formularz na stronie www.giwk.pl lub pod nr tel. 58 326 22 80).

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad2 odpady budowlane [04.11-03.12.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do
css.php
Copyright © 2024