Reklama

AD1A TOMRA [15.04-15.05.24]

Gdańsk: zbiornik wody Kazimierz dla mieszkańców i turystów [ZDJĘCIA]

Gdańsk: zbiornik wody Kazimierz dla mieszkańców i turystów [ZDJĘCIA]
mat
04.09.2015, o godz. 15:37
czas czytania: około 3 minut
0

Wybudowany na Wyspie Sobieszewskiej wieżowy zbiornik wody sprawił, że obecnie 100% mieszkańców Gdańska ma dostęp do wody najwyższej jakości i w odpowiednim ciśnieniu. Turyści natomiast zyskali możliwość podziwiania panoramy Gdańska i okolic z tarasu widokowego zmodernizowanej wieży ciśnień.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B regionalne Bolesławiec [09.04-23.04.24]

Budowany od stycznia 2014 r. zbiornik powstał, by zapewnić odpowiednie ciśnienie wody dostarczanej mieszkańcom Wyspy Sobieszewskiej z oddalonego o około 18 km ujęcia wody Lipce. Dzięki wieży ciśnień woda do mieszkańców wyspy może być rozprowadzona grawitacyjnie do każdego z mieszkań znajdującego się poniżej położenia zbiornika z wodą bez dodatkowego zasilania. Ponadto zbiornik o pojemności 600 m3 będzie gromadził zapas wody do celów przeciwpożarowych.  – Do tej pory zdarzało się, że ciśnienie wody w sieci na Wyspie Sobieszewskiej było zbyt niskie i przy dużym zużyciu wody, okresowo, nadal musiało być uruchamiane lokalne ujęcie w Świbnie. Zbiornik eliminuje ten problem. Woda z Lipiec dostarczana będzie sprawnie, nawet w momentach największego zużycia – zapewnia Serge Bosca, prezes Saur Neptun Gdańsk.

Inwestycja realizowana przez spółkę Gdańska Infrastruktura Wodociągowo-Kanalizacyjna (GIWK) kosztowała 8 mln zł. Wykonawcą prac było Przedsiębiorstwo Budowlane KOKOSZKI. z Gdańska, a eksploatacją obiektu zajmie się spółka Saur Neptun Gdańsk (SNG). – Bardzo się cieszę, że na mapie infrastruktury technicznej Gdańska oraz na mapie turystycznej Pomorza pojawiła się nowa budowla. Wierzę, że będzie miała ona szczególne znaczenie dla naszego miasta i odwiedzających je turystów. W industrialnym klimacie zbiornika mamy okazję podziwiać nowy widok na Gdańsk i okolice – mówi prezydent Gdańska Paweł Adamowicz.

W ramach unijnego projektu

Budowa wieżowego zbiornika wody jest zwieńczeniem inwestycji wodnych drugiego etapu „Gdańskiego projektu wodno-ściekowego”, dofinansowanego ze środków Funduszu Spójności Unii Europejskiej w zakresie Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. W ramach projektu, w 2012 r. wybudowano magistralę wodociągową, która rok później włączyła Wyspę Sobieszewską do wodociągu centralnego i ujęcia w Lipcach. Do tego czasu dzielnica zaopatrywana była z lokalnych ujęć, a woda dostarczana mieszkańcom zawierała podwyższone zawartości fluorków. Inwestycja sprawiła, że dziś w Gdańsku, 100 % wody pitnej spełnia restrykcyjne wymogi jakościowe (zarówno krajowe, jak i europejskie).

Kazimierz Behlke – patron zbiornika

Patronem zbiornika na Wyspie Sobieszewskiej jest Kazimierz Behlke. To ważna postać dla rozwoju infrastruktury Gdańska. Pan Kazimierz przepracował 39 lat w gdańskich wodociągach, w tym większość czasu jako pracownik Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji Gdańsk (34 lata), a ostatnie 5 lat jako pracownik spółki SNG. Pan Kazimierz Behlke zmarł 15 sierpnia 2013 r. pozostając na zawsze w pamięci wszystkich osób, które miały zaszczyt z nim współpracować. – Zbiornik Wody na Wyspie Sobieszewskiej to dla nas inwestycja wyjątkowa, dlatego chcieliśmy by jej patronem został pan Kazimierz Behlke – człowiek, który poświęcił się branży wodociągowo-kanalizacyjnej. Dzięki wieloletniej pracy w jednej branży pan Kazimierz stał się wybitnym specjalistą, a swoją profesją z powodzeniem dzielił się z kolejnymi adeptami wiedzy sanitarno-wodociągowej. Pan Kazimierz mawiał, że warto pracować w wodociągach, bo to więcej niż praca – to służba ludziom. Zbiornik jest potwierdzeniem tych słów – to kolejna inwestycja dzięki której będziemy jeszcze sprawniej dostarczać wodę, podnosząc tym samym jakość życia mieszkańców – twierdzi prezes GIWK Jacek Skarbek.

Taras widokowy i zajęcia edukacyjne

Zbiornik Wody Kazimierz jest przykładem współczesnej wieży ciśnień, czyli takiej, która oprócz ważnej roli w sieci wodociągowej pełni jeszcze dodatkową funkcję edukacyjną lub kulturalną. Zbiornik posiada taras widokowy, a jego niebanalna przestrzeń wykorzystywana będzie na potrzeby zajęć edukacyjnych. Połączenie funkcji technicznej i edukacyjnej zbiornika możliwe było dzięki wypracowanym z Państwowym Powiatowym Inspektorem Sanitarnym zasadom użytkowania obiektu. Dla zapewnienia bezpieczeństwa gromadzonej w zbiorniku wody wieżę można odwiedzić po uprzednim zapisaniu się na zajęcia (poprzez formularz na stronie www.giwk.pl lub pod nr tel. 58 326 22 80).

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD2 Kontrole odpadów samorządy (03.04-22.04.24)

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

ad1d MBP [12.04-27.05.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do
css.php
Copyright © 2024