Efektem programu „Zdroje w gdańskich szkołach”, który od 3 lat Saur Neptun Gdańsk realizuje wspólnie z Miastem Gdańsk jest 112 zdrojów, z czego 70 zamontowano tylko w tym roku. Gdańsk jest polskim liderem w propagowaniu picia wody prosto z kranu na terenie placówek oświatowych. Tak dużym osiągnięciem nie może się jeszcze pochwalić żadne inne polskie miasto!

Rok 2015 jest rekordowy pod względem liczby poidełek zainstalowanych na terenie gdańskich placówek oświatowych. Tylko w tym roku przybyło ich 70, podczas gdy rok wcześniej były to 22 urządzenia, a w pierwszym roku programu 20. Projekt „Zdroje w gdańskich szkołach” to flagowy program Gdańska, promujący picie wody z kranu wśród dzieci i młodzieży.

Gdańska kranówka w 100 procentach spełnia normy jakościowe – jest zdrowa i bezpieczna, dlatego z pełnym przekonaniem promujemy picie wody z kranu.  Efekt ten osiągnęliśmy dzięki naszym wieloletnim ogromnym inwestycjom, które polegały na zwiększeniu udziału zasobów głębinowych w systemie zaopatrzenia w wodę oraz budowie sieci wodociągowych w nowych dzielnicach Gdańska. Udało się zmodernizować istniejące ujęcia wody głębinowej, wybudowano nowe ujęcia i stacje uzdatniania wody – podkreśla Piotr Grzelak, zastępca prezydenta Gdańska ds. polityki komunalnej. – Dzięki tym działaniom woda w Gdańsku ma wysokie walory zdrowotne, bogata jest w wapń i magnez, a więc pierwiastki istotne w budowie kości i komórek. Do jej spożywania postanowiliśmy więc przekonać młode pokolenia gdańszczan, i co cieszy niezmiernie, z powodzeniem. Nasz pomysł się świetnie się przyjął!

Możemy już chyba mówić o modzie na picie wody ze zdrojów, a coraz więcej placówek które mają już jedno urządzenie, puka do nas pytając: czy możemy zamontować kolejne? – mówi Serge Bosca, prezes Saur Neptun Gdańsk. – O tak zwany know how pytają nas także inne miasta, które naszym wzorem rozpoczynają dopiero montaż zdrojów na terenie szkół. Można więc śmiało powiedzieć, że z pioniera, staliśmy się liderem.

Podobne projekty, według gdańskiego wzoru realizują bowiem Łódź, Bydgoszcz, Kraków i Warszawa czy Szczecin.

Źródełka montujemy po uprzednim przeprowadzeniu kompleksowych badań wody wewnątrz budynku. Finansujemy zakup urządzeń, ich montaż, a także badania wody w każdym miejscu. Dodatkowo przez cały rok oferujemy szkołom bezpłatny serwis urządzeń, co jest dla nich bardzo ważne, bo zdroje cieszą się wśród uczniów dużą popularnością – zaznacza Serge Bosca, prezes SNG SA.

Akcji towarzyszy hasło „Zdrowy napój źródło życia. Woda z kranu wprost do picia!”. Zdroje montuje się najczęściej w pobliżu sal gimnastycznych, bo właśnie po zajęciach w-f dzieci i młodzieży najbardziej chce się pić.

Sama jestem świadkiem, kiedy po lekcji w-f ustawia się do poidełka kolejka spragnionych uczniów – podkreśla Jolanta Wyderka, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 60, gdzie zdrój jest wykorzystywany od 1 września. – Uważam, że program jest potrzebny i trafiony. A nasze dzieci mają świadomość, że gaszenie pragnienia wodą jest bezpieczne, bo woda płynąca z kranu jest czysta i zdrowa.

Dr Marek Jankowski, dyrektor Ośrodka Promocji Zdrowia i Sprawności Dziecka w Gdańsku podkreśla z kolei, że organizm człowieka nie może magazynować większej ilości wody, a codziennie traci ją wskutek fizjologicznej pracy nerek, gruczołów potowych i w wydychanym powietrzu. Dlatego, w celu prawidłowego funkcjonowania, musi być ona stale dostarczana.

Udostępnianie dzieciom do spożycia wody o jakości bezpiecznej dla zdrowia jest zatem działaniem wpisującym się w promocje zachowań służących zdrowiu. Promocja picia wody jako alternatywy do spożywania wysoko słodzonych napojów wspiera także profilaktykę chorób cywilizacyjnych (w tym: otyłości) – mówi dr Marek Jankowski.

Czytaj więcej

Skomentuj