Reklama

AD1A FAMAK [29.05-30.06.24]

GDOŚ: zebrano komplet materiałów do decyzji środowiskowej dla elektrowni jądrowej

GDOŚ: zebrano komplet materiałów do decyzji środowiskowej dla elektrowni jądrowej
MŁ/PAP
21.08.2023, o godz. 14:26
czas czytania: około 1 minuty
0

Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska zgromadził całość materiałów dowodowych w postępowaniu o wydanie decyzji środowiskowej dla elektrowni jądrowej na Pomorzu - poinformował GDOŚ. Inwestorem tej elektrowni jest państwowa spółka Polskiej Elektrownie Jądrowe.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1B KUBOTA [17.05-16.06.24]

Jak sprecyzował GDOŚ, postępowanie dotyczy przedsięwzięcia polegającego na budowie i eksploatacji pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej o mocy elektrycznej do 3750 MW. Chodzi o tzw. wariant 1, czyli lokalizację Lubiatowo-Kopalino, w podwariancie technicznym 1A.

Komplet dokumentów

Z informacji GDOŚ wynika, że w trakcie postępowania zgromadzono: raport o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko, sporządzony przez spółkę Polskie Elektrownie Jądrowe, wraz z żądanymi uzupełnieniami; stanowiska organów – uzgodnienia Dyrektora Urzędu Morskiego w Gdyni i Dyrektora RZGW w Gdańsku, oraz opinie Państwowego Pomorskiego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego, Ministra Klimatu i Środowiska, Państwowej Agencji Atomistyki; wnioski i uwagi zgłoszone w konsultacjach transgranicznych projektu, a także w konsultacjach publicznych, które trwały od 20 lipca do 18 sierpnia.

Gdzie będzie pierwsza elektrownia jądrowa?

W grudniu 2021 r. należąca w 100 proc. do Skarbu Państwa spółka Polskie Elektrownie Jądrowe wskazała nadmorską lokalizację Lubiatowo-Kopalino w gminie Choczewo jako preferowaną dla pierwszej polskiej elektrowni jądrowej, która ma powstać w technologii AP1000 Westinghouse i składać się z trzech bloków. Zgodnie z obecnym harmonogramem budowa rozpocznie się w 2026 r., a pierwszy blok zostanie uruchomiony w 2033 r.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD2 NIEBEZPIECZNE [31.05-17.07.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024