W lutym ub. r. Gdynia uruchomiła program likwidacji pieców węglowych w zasobie komunalnym, dzięki któremu, za kwotę 4 mln zł, udało się zlikwidować 132 piece węglowe (na początku 2020 r. korzystano z nich w 533 lokalach komunalnych). W tym roku program jest kontynuowany – do wymiany są kolejne 83 “kopciuchy”. Program ma się zakończyć w 2023 r. i będzie kosztować 16 mln zł.

Poza piecami zlikwidowanymi w gdyńskich mieszkaniach i lokalach komunalnych w 2020 r.  wymieniano je także w prywatnych domach gdynian. Dzięki dotacjom z budżetu miasta zlikwidowano w ten sposób 101 pieców węglowych, z których mieszkańcy do tej pory korzystali w swoich prywatnych nieruchomościach.

Natomiast dzięki dofinasowaniu z rządowego programu „Czyste powietrze” udało się wymienić kolejnych 55 pieców. W 2020 r. miasto udzieliło także 54 dotacji na montaż odnawialnych źródeł energii.

– Czyste powietrze to obecnie jeden z najważniejszych priorytetów wszystkich miast, nie tylko w Polsce. Aby skutecznie poprawiać jakość powietrza, potrzebujemy nie tylko edukacji i długofalowych projektów, ale też doraźnych działań, takich jak właśnie wymiana najstarszych, najbardziej szkodliwych dla środowiska źródeł ogrzewania. Dajemy dobry przykład w miejskich budynkach, ale i pomagamy mieszkańcom ograniczyć emisję z domowych kominów. Pozytywne skutki będą odczuwalne dla wszystkich – powiedział Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji.

Czytaj więcej

1 Komentarz

  1. Kiedy likwidacja pozostałych pieców w mieszkaniach komunalnych? Nie widać na horyzoncie żadnego przetargu…a rok 2023 już biegnie, i niby do końca roku WSZYSTKIE piece miały być zlikwidowane, jakoś tego nie widać

Skomentuj