Reklama

CWS BANER ad1A [03.11-06.12.23]

Google wkracza do Polski i potwierdza stabilność naszej gospodarki

Google wkracza do Polski i potwierdza stabilność naszej gospodarki
PAP/jw
08.03.2022, o godz. 15:20
czas czytania: około 3 minut
0

Jak informuje Ministerstwo Rozwoju i Technologii, inwestycja Googla na blisko 2,7 miliarda złotych to największa pojedyncza transakcja biurowa w historii polskiego rynku. W biurowcu zlokalizowanym w Warszawie przy rondzie Daszyńskiego ma powstać docelowo 2500 miejsc pracy, głównie dla specjalistów z branży it.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B_ARBENA1_31.08.23-02.03.24

To pokazuje, że Polska jest nie tylko atrakcyjnym rynkiem dla zagranicznych inwestorów, lecz również staje się jednym z ważniejszych europejskich centrów rozwoju technologii. Przy okazji ogłoszenia inwestycji minister Piotr Nowak spotkał się w siedzibie Google z Amerykańskim Ambasadorem w USA Markiem Brzezinskim. Tematem rozmowy były amerykańskie inwestycje w Polsce, pozycja polskiej gospodarki oraz pomoc dla Ukrainy ogarniętej wojną.

Biuro w stolicy

Amerykański gigant informatyczny zdecydował o zakupie kompleksu dwóch biurowców The Warsaw HUB na swoją siedzibę. W ten sposób biuro w polskiej stolicy stało się największym biurem rozwijającym technologie chmury obliczeniowej Google w Europie. Zakup biurowców to także największa inwestycja Googla w Polsce, wartość transakcji wyniesie blisko 2,7 mld zł.

– Cieszy mnie, że dzięki takim inwestycjom jak Google, Polska ma swój udział w rozwoju globalnych rozwiązań chmurowych, które wspierają praktycznie wszystkie gałęzie nowoczesnej gospodarki – mówił minister rozwoju i technologii Piotr Nowak podczas spotkania z Amerykańskim Ambasadorem. Minister podkreślił, że inwestycja Googla to wyraz zaufania dla polskiej gospodarki i jest stabilności.

– To nie jest inwestycja finansowa, gdzie jednym kliknięciem można za 3 mld zł kupić aktywa i następnego dnia sprzedać. To inwestycje realne, inwestycje w firmy inwestycje w budynki, w infrastrukturę. Jest to pokazanie dowodu, że perspektywy na najbliższe 5, 10, 15 lat dla danej gospodarki są bardzo dobre – powiedział minister Nowak.

Nie ma bezpieczeństwa bez solidnej gospodarki. Kraj, który ma solidną i szybką rozwijającą się gospodarkę, to kraj bezpieczny – podkreślił minister rozwoju i technologii.

Polska pomoże przedsiębiorcom z Ukrainy

W tym kontekście minister Nowak nawiązał do agresji militarnej Rosji na Ukrainę. Poinformował, że polska gospodarka jest gotowa na przyjęcie ukraińskich firm i udzielenie im wsparcia, tak aby mogły w naszym kraju kontynuować swoją działalność.

– Polski rząd pracuje nad specjalnymi regulacjami ułatwiającymi ukraińskim przedsiębiorcom rejestrację w naszym kraju, przenoszenie produkcji i działanie – mówił minister Nowak.

Polsko-amerykańskie relacje gospodarcze

Minister rozwoju i technologii podkreślił silne więzi łączące Polskę i Stany Zjednoczone i strategiczne partnerstwo między obu państwami.

– Mam nadzieję, że nasze relacje były, są i będą silne – zaznaczył Piotr Nowak.

Minister podkreślił, że polska gospodarka należy do czołówki najbardziej dynamicznych rozwijających się ekonomii. Na przestrzeni 30 lat, w skali świata zajęliśmy drugie miejsce w dynamice rozwoju. Przez ostatnie 6 lat nasza gospodarka wzrosła o 24 proc., podczas gdy niemiecka zanotowała w tym czasie 6 proc. wzrost. To pokazuje nasz potencjał – dodał minister.

Rekordowa inwestycja Google w Polsce

Transakcja zakupu biurowców w The Warsaw HUB to kontynuacja inwestycji Google w Polsce. Do tej pory firma była głównym najemcą budynku mieszczącego się przy Placu Daszyńskiego na warszawskiej Woli. W 2021 r. firma wynajęła kilkanaście pięter w jednym z wieżowców kompleksu the Warsaw Hub o powierzchni ponad 20 tys. mkw. Teraz Google podjął decyzję o zakupie budynków kompleksu (dwóch 130-metrowych biurowców) i dalszy rozwoju centrum.

Dziś wzmacniamy nasze zaangażowanie w Polsce, inwestując blisko 2,7 mld zł w zakup i dalszy rozwój kompleksu biurowego The Warsaw HUB, w samym sercu stolicy. Już w zeszłym roku ulokowaliśmy i otworzyliśmy w tym budynku nasze nowe biuro – tworząc miejsce pracy zespołów odpowiadających za rozwój najbardziej zaawansowanych rozwiązań Google Cloud, z których korzystają nasi klienci na całym świecie – napisała w oświadczeniu dyrektor Google Polska Magdalena Kotlarczyk.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

envicon 2023 ad1a

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Gospodarka i samorząd
css.php
Copyright © 2023