Prawie 8 ton azbestu usunie ze swojego terenu gmina Górowo Iławeckie. Koszty zadania zostaną pokryte w znacznej części z Wojewódzkiego Funduszu i Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

– Nasza gmina jest jedną z czterech w powiecie bartoszyckim, które przystąpiły do programu usuwania azbestu – tłumaczy Bożena Olszewska- Świtaj, wójt gminy Górowo Iławeckie. – W tym roku rada gminy podjęła stosowną uchwałę i zaapelowaliśmy do mieszkańców, aby składali wnioski, dzięki którym będą mogli usunąć ten groźny minerał.

Do urzędu gminy złożono 8 wniosków, a ostatecznie zakwalifikowano do dofinansowania pięć spośród nich. W sumie zostanie usuniętych prawie 8 ton azbestu. To na razie niewiele, bo na terenie gminy zinwentaryzowano 1,8 tys. ton. Jak jednak zapewniają samorządowcy w przyszłym roku będą starli się o kolejne środki na likwidację azbestu.

To nie koniec zadań ekologicznych jakie będą realizowanie w gminie Górowo Iławeckie. Do połowy listopada zostanie bowiem zakończona inwestycja, która obejmuje wybudowanie 30 km sieci wodociągowej w miejscowościach Grotowo, Dobrzynki, Zięby, Sołtysowizna, Paprocina, Dwórzno i Gruszyny, a także prawie 3 km sieci kanalizacji sanitarnej w Piasku, Nowej Karczmie i Bądlach. Samorząd na ten cel zaciągnął preferencyjną pożyczkę w WFOŚiGW w Olsztynie w wysokości ponad 1,6 mln zł, a dodatkowo pozyskał ponad 1.84 mln zł z PROW.

źródło: wfosigw.olsztyn.pl


UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj