– Zadbaliśmy o to, by w przygotowanej koncepcji architektonicznej bulwar nawiązywał do części zachodniej – tłumaczy Krzysztof Grzegorzewski, architekt.
Zgodnie z pomysłami plastyka miejskiego Andrzeja Wieczorka bulwar wschodni zostanie podzielony na cztery strefy. W pierwszej strefie relaksu znajdzie się pawilon typu igloo, a przed nim miejsce na ogródek letni. W położonej bliżej centrum bulwaru części będzie umiejscowiona strefa wypoczynku. To tam zostanie ulokowana szklana woliera wypełniona egzotycznymi ptakami, przy niej plac zabaw dla dzieci i altany dla seniorów, pozwalające na swobodne obserwowanie, zarówno bawiących się maluchów, jak i Warty. Siedziska w altanach, w okresie jesiennym i wiosennym, będą podgrzewane dzięki bateriom słonecznym. Kolejną strefę tzw. atrakcji wypełni zegar słoneczny oraz płytka sadzawka, w której będą mogły pluskać się dzieci. Ostatnią – strefę wydarzeń będzie stanowił wielofunkcyjny plac, na którym będą montowane dwie sceny umożliwiające realizację działań artystycznych – muzycznych i plastycznych. Ponadto zostanie wydzielone miejsce na ekspozycję rzeźb plenerowych. Ozdobą bulwaru wschodniego będzie na pewno zachowana w niezmienionej formie willa fabrykancka przy ul. Nadbrzeżnej z 1900 r. Miasto przejmuje ją od Ligi Obrony Kraju. Do budynku zostanie dobudowane mini-molo, przy którym będzie można cumować niewielkie jachty. W budynku natomiast znajdą lokalizację punkty, które wpiszą się w cały charakter uzupełnianego kompleksu nad Wartą. Za willą powstanie parking miejski na 40 miejsc postojowych.
Całość przebudowanego bulwaru zostanie wyłożona kostką granitową i płytami. Na tarasowych stopniach i niskich murkach spacerowicze będą mogli swobodnie siedzieć. Nie zabraknie egzotycznych palm, a w niedalekiej odległości od brzegu, po obu stronach Mostu Staromiejskiego, na rzece zostanie zainstalowanych sześć podświetlanych w nocy fontann.
– W tym roku zostanie ogłoszony przetarg na wykonawcę projektu architektonicznego oraz realizację inwestycji. Zwycięzca będzie miał czas, aby wykonać dokumentację techniczną, a w 2010 przebudować bulwar. Koszt inwestycji wyniesie około 10 mln zł – tłumaczy Władysław Żelazowski, naczelnik wydziału inwestycji. – Chcielibyśmy na realizację inwestycji uzyskać wsparcie unijne, dlatego staramy się, by projekt przebudowy bulwaru wschodniego został wpisany na rozszerzoną listę indykatywną Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego – zapowiada wiceprezydent Urszula Stolarska.
Władze miasta będą także zabiegać, by na liście indykatywnej znalazł się kolejny wniosek związany z Wartą. Gorzów wraz z Kostrzynem, Witnicą, Deszcznem i Santokiem podpisał porozumienie w sprawie realizacji projektu „Łączą nas rzeki – budowa zintegrowanego systemu turystyki wodnej”. W czerwcu będzie już gotowa dokumentacja, w tym wizualizacje przedsięwzięcia, które Gorzów miałoby kosztować około 12 mln zł. Realizacja jest przewidziana na 2010-2011 r. Na powierzchni 1,5 ha na terenie byłej stoczni, na lewym brzegu Warty miałby powstać port i przystań żeglugi pasażerskiej, a także mały hotelik.
źródło: gorzow.pl
Komentarze (0)