Głównym aktem prawnym wyznaczającym sposób zagospodarowania danego terenu i możliwość jego zabudowy jest miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, który stanowi akt prawa miejscowego i jest uchwalany przez organy właściwej gminy. Obejmować może całość terenu gminy lub – i zazwyczaj tak jest – jedynie jej część. W danej gminie może być wiele planów miejscowych dla różnych terenów.
Sejmik woj. małopolskiego zdecydował o przeznaczeniu 3 mln zł na wsparcie budowy kolejnych ogólnodostępnych i nieodpłatnych tężni solankowych.
Sieć zielonych ulicznych korytarzy, umożliwiających komfortowe i bezpieczne poruszanie się po mieście, to nieodzowny element koncepcji zrównoważonych, zdrowych i „szczęśliwych” miast, w których stawia się na ograniczenie ruchu samochodowego, zachęca mieszkańców do korzystania z komunikacji publicznej i rowerów oraz większej aktywności fizycznej i wypoczynku na miejskich terenach zieleni.
Sejmowe komisje infrastruktury i samorządu terytorialnego we wtorek pozytywnie zaopiniowały rządowy projekt nowelizacji ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym.
Samorządowcy z Pomorza opracowali memorandum w sprawie rządowego programu dla powiatu lęborskiego, wejherowskiego i puckiego w związku z planowaną budową elektrowni jądrowej. Apelują w nim do premiera Mateusza Morawieckiego o rozpoczęcie dialogu na temat przygotowania procesu inwestycyjnego.