Na partycypację społeczną spojrzeć można z różnych perspektyw. Punktem wspólnym jest uczestnictwo mieszkańców w życiu publicznym rozumiane jako wyrażanie przez nich opinii, sprzeciwu i poparcia oraz dostarczanie przez nich pomysłów na rozwój miast. W jakie inicjatywy angażują się mieszkańcy i w jaki sposób dzięki podejmowanym aktywnościom zmienia się przestrzeń miejska?
Dziś wchodzą w życie nowe przepisy w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, które mają zapobiegać tzw. patodeweloperce. Największa zmiana dotyczy zasad projektowania placów zabaw - uważa Patryk Kozierkiewicz z Polskiego Związku Firm Deweloperskich.
Architektka i urbanistka związana z Wydziałem Architektury Politechniki Śląskiej, dr hab. inż. arch. Agata Twardoch, została pierwszą w powojennej historii Gliwic miejską urbanistką. Od 1 września będzie jednocześnie naczelnikiem Biura Urbanisty Miasta – nowej jednostki w Urzędzie Miejskim.
Zapisy w Krajowym Planie Odbudowy dotyczące planów ogólnych zagospodarowania przestrzennego powinny zostać zmienione - powiedział PAP Andrzej Porawski ze Związku Miast Polskich (ZMP). Dodał, że wiele gmin nie jest w stanie ich uchwalić do 1 stycznia 2026 r.
Kieleccy radni klubu Perspektywy chcą zmian w standardach urbanistycznych w mieście. Ich zdaniem dodatkowe projekty komunalne powinny towarzyszyć każdej inwestycji deweloperskiej. Niezbędne jest także unormowanie wysokości budynków, które mogą powstawać w ramach specustawy mieszkaniowej.