Reklama

AD1A FITE 2024 [09.07-21.08.24]

Gospodarka wod-kan na obszarach poniżej 10 000 RLM

Gospodarka wod-kan na obszarach poniżej 10 000 RLM
mat
04.03.2015, o godz. 13:01
czas czytania: około 2 minut
0

Dziś we Wrocławiu rozpoczyna się XIII Konferencja „Gospodarka wodno-ściekowa – najlepsze rozwiązania dla obszarów poniżej 10 000 RLM”. Eksperci przez dwa dni będą dyskutować o aktualnych problemach rozwoju systemów kanalizacyjnych w małych aglomeracjach, miastach i miejscowościach wiejskich.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD2 AKADEMIA BDO [16.07-25.08.24]

Uczestnicy spotkania, zorganizowanego przez firmę Abrys, dowiedzą się m.in. o tym jak wygląda obecna sytuacja gospodarki osadami ściekowymi w świetle realizacji Krajowego Programu Oczyszczania Ścieków Komunalnych, o szeregu nowych przepisów dotyczących gmin pojawiających się w nowelizacji Prawa wodnego czy o roli gminy wiodącej jako koordynatora aglomeracji. Wielu słuchaczy z niecierpliwością czeka także na informacje o możliwości finansowania gospodarki wodno-ściekowej w ramach nowego Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 oraz środków nowej perspektywy budżetowej Wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Konferencja to również skarbnica wiedzy praktycznej. Do stolicy dolnego śląska zjechali przedstawiciele małych gmin i przedsiębiorstw wod-kan aby podzielić się swoimi doświadczeniami z realizowanych projektów. Będzie można posłuchać reprezentantów Urzędu Gminy Bolesławiec, Przedsiębiorstwa Usług Komunalnych w Rokietnicy oraz Zakładu Usług Komunalnych z Odolanowa.

Po raz pierwszy na tego typu konferencji odbędą się warsztaty dotyczące wyznaczania i weryfikacji granic aglomeracji. Jest to obecnie gorący temat w branży ponieważ bieżący rok stanowi datę graniczną do wywiązania się z podjętych zobowiązań i dokończenia realizacji inwestycji wodno-ściekowych w gminach. Z perspektywy czasu widać, że niewłaściwe wyznaczanie granic aglomeracji, połączone z dążeniem gmin do zapewnienia jak największej liczbie mieszkańców dostępu do kanalizacji zbiorczej, bez racjonalnej wyceny tych inwestycji, zaowocowało propozycjami zbyt rozbudowanych programów. Wprawdzie czas na złożenie wniosku o zmianę aglomeracji minął w ubiegłym roku, jednak w tym przypadku przysłowie „lepiej późno niż wcale” może okazać się zbawienne. Warsztaty prowadzone przez dr inż. Tomasza Warężaka mają pomóc wszystkim tym gminom, które nie uporały się do tej pory z weryfikacją obszaru i granic swoich aglomeracji.

Tagi:

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

ad1d pszok [25.07-28.08.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do
css.php
Copyright © 2024