Reklama

AD1A FITE 2024 [09.07-21.08.24]

Gospodarka wodno-ściekowa - wymiana doświadczeń

Gospodarka wodno-ściekowa - wymiana doświadczeń
mat
06.03.2015, o godz. 10:44
czas czytania: około 3 minut
0

Trzynasta konferencja z cyklu „Gospodarka wodno-ściekowa – najlepsze rozwiązania dla obszarów poniżej 10 000 RLM” dobiegła końca. Przez dwa dni (4-5 marca br.) słuchaczom przekazano sporą dawkę wiedzy o planowaniu, finansowaniu i sprawnym realizowaniu projektów wod-kan w małych miastach i wsiach.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD2 AKADEMIA BDO [16.07-25.08.24]

Do Wrocławia na zaproszenie organizatora – firmy Abrys przybyło blisko 100 gości. Od samego początku spotkania zostali zasypani najświeższymi informacjami dotyczących prowadzenia gospodarki wodno-ściekowej przekazanymi przez przedstawicieli KZGW.

Grzegorz Waligóra poinformował słuchaczy, że eksperci z MŚ, KZGW, NFOŚiGW oraz IGWP są w trakcie przygotowywania Strategii postępowania z komunalnymi osadami ściekowymi na lata 2014-2020 i prawdopodobnie w tym roku zostanie ona zatwierdzona. – Mam nadzieję, że strategia ukaże się niebawem i będziemy mogli wszyscy z niej korzystać – podkreślał G. Waligóra. Dokument ma mieć charakter przewodnika, który ujmować będzie plany obecnego i perspektywicznego sposobu zagospodarowania osadów. Materiał bazowy do powstania Strategii będzie stanowiła m.in. ekspertyza, którą przygotował zespół specjalistów pod przewodnictwem prof. Januarego Bienia.

Najnowsze decyzje dotyczące działań w zakresie planów inwestycyjnych dla gospodarki ściekowej przedstawił Wojciech Nasiłowski (KZGW). Poinformował, że 25 lutego br. zainicjowano proces aktualizacji Master Planu dla dyrektywy 91/271/EWG, który ma zawierać plany po 2015 r. Przypomniał o konieczności zgłaszania przez aglomeracje inwestycji, które zostaną zakończone do końca 2015 r. oraz tych planowanych do realizacji po 2015 r. – Podanie tych informacji jest niezwykle ważne z punktu widzenia dostępności do środków w ramach POIiŚ 2014-2020 oraz RPO. Brak zgłoszenia inwestycji przez aglomeracje będzie zatem skutkował wykluczeniem aglomeracji z możliwości uzyskania przyszłego finansowania w ramach nowej perspektywy. – podkreślił W. Nasiłowski.

Mec. Łukasz Ciszewski przedstawił natomiast panaceum na stworzenie sprawie działającego jednolitego systemu odbioru nieczystości ciekłych z terenów nieobjętych systemem kanalizacji zbiorczej. Chodzi o przejęcie przez gminę na podstawie stosownej uchwały obowiązków właścicieli nieruchomości wszystkich lub niektórych zakresów opróżniania zbiorników i wywozu nieczystości ciekłych. Mecenas podał garść przepisów z obowiązującej ustawy o utrzymaniu porządku i czystości w gminie, które powinny tę sytuację regulować ale niestety nie są stosowane w praktyce. – Ustawa teoretycznie daje bardzo mocne instrumenty i pokazuje co powinna zrobić gmina i mieszkańcy żeby gospodarowanie nieczystościami ciekłymi wyglądało tak jak trzeba – podkreślał Ł. Ciszewski. – Jednak żeby proponowany przeze mnie system zadziałał i przyniósł oczekiwane efekty ekonomiczne i ekologiczne należy przyjąć, że ilość ścieków gromadzona w zbiorniku jest równa ilości wody dostarczonej do nieruchomości – tłumaczył mecenas. Nad takim modelem gospodarowania nieczystościami ciekłymi pracuje obecnie np. Poznań.

Konferencje organizowane przez firmę Abrys to nie tylko teoretyczne rozważania, to przede wszystkim platforma wymiany doświadczeń dlatego i tym razem wśród prelegentów nie mogło zabraknąć przedstawicieli gmin i przedsiębiorstw, którzy opowiadali o swoich sukcesach i bolączkach pojawiających się podczas realizacji projektów wod-kan na terenach do 10 000 RLM. Uczestnicy spotkania dowiedzieli się w jaki sposób uporządkowano gospodarkę wodno-ściekową gminy Wojaszówka, gminy Brzyska, gminy Bolesławiec, Rokietnicy czy Odolanowa. Do interesujących wniosków doszedł m.in. wójt gminy Brzyska, Rafał Papciak, który przyznał, że przydomowe oczyszczalnie ścieków nie są cudownym lekarstwem na uregulowanie problemu gospodarki ściekowej w gminach wiejskich ale skutecznym i funkcjonalnym rozwiązaniem dobrze uzupełniającym kanalizację sieciową. Na podstawie doświadczeń gminy Doświadczenia gminy pokazują także, że proponowanie rozwiązań ekologicznych na obszarach niezurbanizowanych nie może być arbitralne i wymaga włączenia w prace koncepcyjne i projektowe mieszkańców oraz ich przedstawicieli w Radzie Gminy. – Mieszkańcy powinni otrzymać pełną wiedzę na temat możliwości technicznych i finansowych gminy oraz systemów kanalizacji i jej późniejszej eksploatacji – skwitował R. Papciak.

Dużym zainteresowaniem cieszyły się warsztaty dotyczące wyznaczania i weryfikacji granic aglomeracji, które pojawiły się po raz pierwszy na tego typu konferencji. Frekwencja na zajęciach prowadzonych przez dr Tomasza Warężaka zobrazowała jak wiele gmin nie uporało się do tej pory z tą kwestią. Wygospodarowano także czas na indywidualne konsultacje, z prowadzącym warsztaty oraz przedstawicielami KZGW.

Tagi:

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

ad1d pszok [25.07-28.08.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do
css.php
Copyright © 2024