Zwiększanie przestrzeni retencyjnych, likwidacja kopciuchów, rozwój terenów zielonych, utworzenie Eko Patrolu, kampanie edukacyjne – władze Gdańska podsumowały dotychczasowe działania na rzecz ekologii w trwającej kadencji samorządu.

Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz podczas poniedziałkowej konferencji prasowej podsumowała dwa lata pracy na rzecz ekologii i ochrony środowiska.

Podkreśliła, że ważnym działaniem, które ma wpływ na czyste powietrze jest zmiana sposobu ogrzewania w budynkach. Poinformowała, że w latach 2018-2019 zlikwidowano 333 tzw. kopciuchów, a 51 budynków komunalnych podłączono do miejskiej sieci ciepłowniczej. Dodała, że w roku 2020 wyremontowano 200 lokali komunalnych, a w 150 z nich zmieniono sposób ogrzewania. W kolejnych latach ogrzewanie węglowe zniknie z sześciu tysięcy lokali komunalnych.

Dulkiewicz zaznaczyła, że ważnym elementem troski o czyste powietrze, jest stała kontrola jego jakości.

Miasto wspólnie z Gdańskim Przedsiębiorstwem Energetyki Cieplnej (GPEC) wyda ponad 125 mln zł na likwidację lokalnych kotłowni węglowych w Osowej i Matarni.

Zastępca prezydenta ds. zrównoważonego rozwoju Piotr Grzelak mówił o rozwoju terenów zielonych. Zwrócił uwagę, że w Gdańsku zasiano 7500 mkw. łąk kwietnych. Powstały też nowe miejskie farmy z ziołami i cztery zieleńce o charakterze ogrodu kieszonkowego. Ponadto w ostatnich dwóch latach w ramach różnych akcji posadzono w sumie 5 tys. drzew.

Przypomniał, że w minionym sezonie miasto ograniczyło koszenie traw. Do tego samego zachęcane były spółdzielnie. Podobnie ma być w kolejnych latach. Od czerwca obowiązuje w Gdańsku uchwała, która przy pewnych zastrzeżeniach dopuszcza hodowlę pszczół w przestrzeni miejskiej.

Grzelak mówił też o ochronie przeciwpowodziowej. W Gdańsku powstanie w sumie 14 ogrodów deszczowych, dzięki którym mniejsze ilości wody spłyną z dachów, chodników i ulic do kanalizacji. Na liście zrealizowanych projektów są już zbiorniki retencyjne, systemy gospodarowania wodami opadowymi. Dodatkowo, miasto wspólnie z Sopotem i Pruszczem Gdańskim rozwija monitoring wód podziemnych.

Ok. 100 mln zł przeznaczono na termomodernizację ponad 130 budynków, w tym 14 kamienic na Dolnym Mieście oraz Wielkiego Młyna, Dworu Artusa, Lastadii, Dworu Uphagena, kościoła pw. Chrystusa Króla i cerkwi prawosławnej pw. św. Mikołaja.

Wiceprezydent ds. przedsiębiorczości i ochrony klimatu Piotr Borawski mówił m.in. o prowadzeniu Zielonego Budżetu Obywatelskiego, w którym mieszkańcy mogli zgłaszać projekty dotyczące ekologii, ochrony środowiska, zagospodarowania terenów zielonych czy też utworzenia nowych miejsc przeznaczonych wypoczynku. Pula przeznaczona na zielony budżet to ok. 4 mln zł. W pierwszej edycji wygrały wszystkie inicjatywy zaproponowane przez mieszkańców.

Wśród działań proekologicznych wiceprezydent Borawski wymienił także kampanię “Gdańsk bez plastiku”. Jak zaznaczył, w ramach przedsięwzięcia urząd miejski zrezygnował z kupowania wody w plastikowych butelkach na rzecz wody z kranu w szklanych pojemnikach i karafkach.

W Gdańsku realizowane były też inne projekty o charakterze edukacyjnym. Jednym z nich był konkurs “Nie marnuj deszczu”. Został ogłoszony, aby promować dbałość o zasoby wody oraz zagospodarowanie wód deszczowych, a także rozwiązań związanych z małą retencją.

“Perłą w koronie naszej ekoedukacji będzie budynek Domu Zdrojowego, w którym powstanie Centrum Edukacji Ekologicznej. Zaprosimy do niego nie tylko dzieci i młodzież, ale wszystkich, na wykłady, warsztaty i inne wydarzenia związane z ekologią” – powiedział wiceprezydent Borawski.

Podsumował też działalność Eko Patrolu Straży Miejskiej. Referat ekologiczny składa się z dwóch sekcji: ochrony środowiska i sekcja kontroli odpadów. W jego strukturach pracuje 18 strażników, którzy walczą m.in. z paleniem odpadami w piecach, nielegalnym odprowadzaniem ścieków oraz dzikimi wysypiskami śmieci. Funkcjonariusze wyposażeni są m.in. w mobilne laboratorium, dron, cztery fotopułapki i trzy radiowozy, w tym dwa z napędem elektrycznym.

Dotąd mundurowi przeprowadzili ok. 1800 kontroli, wystawili prawie 400 mandatów o łącznej wartości ponad 45,5 tys. zł. Dziewięć spraw znajdzie swój finał w sądzie.

 

Czytaj więcej

Skomentuj