Panasonic Corporation ogłosiło zwycięzców tegorocznej edycji globalnego konkursu Panasonic Kid Witness News 2009. Grand Prix otrzymała młodzież z Publicznego Gimnazjum w Jerzmanowej za film „Brudna Robota” opowiadający o jednym dniu z życia pracownika przedsiębiorstwa oczyszczania miasta.

Trzy gimnazjalistki reprezentują jedną z sześciu szkół z całego świata, które dostały się do międzynarodowego finału i uczestniczyły w gali w Panasonic Center. Dziewczęta otrzymała również nagrodę w kategorii Najlepszy Dokument.

Projekt Kid Witness News, stworzony przez Panasonic, to globalny program edukacyjny dla młodzieży szkolnej, którego ideą jest uwrażliwienie młodzieży na problemy społeczne poprzez zapoznanie ich z arkanami sztuki reportażu filmowego. Młodzież z całego świata biorąc udział w lokalnych edycjach Panasonic Kid Witness News ma szansę otrzymania od firmy Panasonic profesjonalnego sprzętu audio-video, który posłuży do nakręcenia reportażu według ich autorskich, przesłanych do konkursu scenariuszy – konspektów.

W tym roku projekt Panasonic Kid Witness News obchodzi 20-stą rocznicę swojego istnienia. Jego pierwsza edycja miała miejsce w 1989 roku w Stanach Zjednoczonych. Od tego momentu projekt rozwinął się i stał się globalnym konkursem, w którym co roku uczestniczy 8 tys. uczniów z 600 szkół w 25 państwach i regionach całego świata. Jak dotąd w Panasonic Kid Witness News uczestniczyło 120 tys. uczniów.

W światowym finale tegorocznego KWN wzięło udział 25 filmów, które wygrały lokalne edycje konkursu, a tym samym zakwalifikowały się do etapu międzynarodowego. Pięciominutowe reportaże przygotowane przez uczestników dotyczyły dwóch tematów: Ekologia i Komunikacja. Nominowanych wyłoniło jury złożone z jurorów, którzy oceniali reportaże na etapach regionalnych. Ostatecznych zwycięzców wybrało międzynarodowe jury, do którego zaproszono ekspertów w dziedzinie filmu, edukacji i dziennikarstwa.

Grand Prix tegorocznej edycji KWN otrzymał reportaż “Brudna Robota” dokumentujący jeden dzień z życia pracownika miejskiego zakładu oczyszczania miasta. Bohater filmu pokazany w reportażu w trakcie wykonywania swoich codziennych obowiązków dzieli się z widzami spostrzeżeniami na temat stylu życia współczesnych ludzi, którzy codziennie bezmyślnie wyrzucają mnóstwo śmieci i rzeczy, czasami jeszcze użytecznych. Reportaż nakręcony przez trzy gimnazjalistki z Jerzmanowej zmusza widzów do refleksji nad własnym postępowaniem i zwyczajami oraz ich wpływem na środowisko naturalne.

– Jest to dla nas zupełny szok. Ciągle nie możemy uwierzyć w nasz sukces. Uważałyśmy, że nasz film jest dobry, ale nie sądziłyśmy, że jest w stanie pokonać konkurencję w postaci filmów z całego świata – powiedziała Kryspina Miszczuk, gimnazjalistka z Jerzmanowej, jedna z członkiń zwycięskiego zespołu.

– Zdecydowana większość sędziów uznała, że film z Polski zasługuje na najwyższe wyróżnienie – Grand Prix – powiedział Ian Cameron, dziennikarz BBC, jeden z jurorów konkursu Panasonic Kid Witness News. – Mnie osobiście „Brudna robota" ujęła tym w jak w emocjonalny sposób opowiedziała swą historię z punktu widzenia głównego bohatera tego filmu, pracownika miejskiego zakładu oczyszczania.


 

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj