Aktywistki i aktywiści Greenpeace protestują przeciwko ignorowaniu kryzysu klimatycznego przez największe polskie partie. Siedziby Prawa i Sprawiedliwości oraz Platformy Obywatelskiej w Warszawie zasłoniono ogromnymi czarnymi transparentami z napisem: „Polska bez węgla 2030”.

– Politycy PiS i PO ignorują głos nauki, młodych ludzi protestujących w całej Polsce w ramach strajków dla klimatu oraz swoich wyborców. Dyskutowany wczoraj podczas EKG w Katowicach projekt Polityki Energetycznej Polski do 2040 roku to najlepsza ilustracja moralnego i intelektualnego fiaska rządu w obliczu kryzysu klimatycznego. Jednocześnie największa partia opozycyjna wciąż nie przedstawiła żadnej wiarygodnej alternatywy dla prowęglowej strategii rządu – powiedział Paweł Szypulski z Greenpeace.

– Najwyższa pora, żeby Jarosław Kaczyński i Grzegorz Schetyna – liderzy partii, które decydować będą o kształcie polityki klimatycznej i energetycznej, zaczęli dbać o naszą bezpieczną przyszłość – dodał aktywista.

Greenpeace Polska powołuje się na dane Eurostatu, według których w 2018 r. emisje dwutlenku węgla ze spalania paliw kopalnych wzrosły w Polsce o 3,5 proc. W tym samym okresie emisje w całej Unii Europejskiej spadły o 2,5 proc.

Protest odbywa się dzień po tym, jak podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego dyskutowany był rządowy projekt Polityki energetycznej Polski, który zakłada, że do 2030 r. ilość spalanego w naszym kraju węgla utrzyma się na niemal niezmienionym poziomie.

Szereg państw Unii Europejskiej ogłosiło już swoje plany odejścia od węgla. Wśród nich są: Wielka Brytania, Włochy, Francja, Austria, Niemcy czy Portugalia. Belgia przestała używać węgla w 2016 roku. O planie odejścia od węgla rozmawiają na wysokim szczeblu Słowacy i Węgrzy.

Polska jest ostatnim dużym krajem UE z gospodarką opartą na węglu, który nie tylko nie opracował planu odejściu od tego paliwa, ale także nie rozpoczął nawet poważnej debaty na ten temat – mówi Greenpeace.

Po rozwieszeniu transparentów aktywiści Greenpeace zostali ściągnięci z elewacji przez straż pożarną i zatrzymani przez policję.

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

2 Komentarze

  1. EKO-BZDURA.
    Samochody elektryczne potrzebują pradu, prąd wytwarzają elektrownie, w większości węglowe (w przypadku Polski). GREENPEACE chce wymusić na nas zakup większej ilości ropy i gazu od państw nam nieprzyjaznych…. GREENPEACE powinno mieć zakaz działalności w Polsce, bo jest to typowa antypolska organizacja powiązana z siłami wrogimi demokracji i wolności….

  2. Polska nic nie musi.
    Może to zrobić!
    Greenpeace to organizacja mająca bardzo wiele z wspólnego z działalnością polityczną a niewiele z ochroną środowiska.
    Greenpeace – szkodniki, utrudniający pracę faktycznym obrońcom środowiska naturalnego.

Skomentuj