W Ogrodzie Botanicznym w Grudziądzu zakończono układanie chodników, rozpoczyna się właściwa rekultywacja, tj. wymiana gleby i urządzanie zieleni. Odnowione będzie ogrodzenie, zegar słoneczny i oczko wodne, będą nowe lampy, ławki, kosze.

Do ogrodu powrócą rosnące tam niegdyś egzotyczne gatunki drzew i krzewów,  jak berberys czy miłorząb japoński, który padł ofiarą niedawnych wichur. Pojawią się też gatunki nowe, niezwykle dekoracyjne zwłaszcza w okresie wiosennego kwitnienia, między innymi tulipanowiec, złotokap, migdałowiec, magnolie i rododendrony.

Koszt inwestycji to około 200 tys. Na remont Ogrodu Botanicznego pozyskano dotację z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska – 30 tys., czyli 30% kosztów urządzenia zieleni.

Jednak nie tylko Ogród Botaniczny zmienia  oblicze. Zmieniają się, choć nie tak radykalnie i przy znacznie mniejszym nakładzie środków finansowych, również inne miejskie parki. Także te położone na peryferiach i od dawna zapomniane.

Piękny kompleks parkowy przy ulicy Jaśminowej w Owczarkach od dawna zarastał, pozostawiony sam sobie.  Dziś  trudno go poznać: leśniczy miejski przy pomocy osób skazanych przez Sąd Grodzki na prace na rzecz społeczności lokalnej, wyciął dziko rosnący podszyt i uporządkował park. To jeszcze nie wszystko: w parku powstaje ścieżka dydaktyczna, a w sąsiedniej Szkole Podstawowej nr 4 – koło Ligi Ochrony Przyrody, które weźmie pod opiekę i samą ścieżkę, i uporządkowany teren.

Podobne prace, tym razem zlecone specjalistycznej firmie, trwają w zabytkowym parku przy Lipowej, przy Zespole Szkół Rolniczych. Uporządkowano już około 1/3 terenu parkowego, odsłaniając piękne wiekowe kasztanowce i dęby – pomniki przyrody. Jeżeli radni przeznaczą na ten cel środki w przyszłorocznym budżecie, w parku w Tarpnie pojawią się ławeczki, kosze na śmieci itp.

Przymiarką do zagospodarowania dzikiej części parku miejskiego przy Hallera są rozpoczęte właśnie prace porządkowe na terenie między ulicami Cmentarną i Wigury, koło stadionu żużlowego. Pracują tam bezrobotni zatrudnieni w ramach programu "Praca i Środowisko". Ich kolejnym zadaniem będzie uporządkowanie parku wokół Cytadeli – tzw. "Lasku Garnizonowego".

źródło: grudziadz.pl

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj