Grupa Orlen powiększy się o trzy lądowe farmy wiatrowe o łącznej mocy ok. 90 MW. Koncern podpisał właśnie umowę na zakup tego typu obiektów, działających na Pomorzu, od funduszy inwestycyjnych z Hiszpanii. Wartość umowy wynosi ok. 380 mln zł.

Koncern podpisał umowę zakupu działających na Pomorzu farm od hiszpańskich funduszy inwestycyjnych. Po transakcji będzie posiadał w Polsce 353 MW mocy zainstalowanych w sumie w 10 farmach wiatrowych, stając się czwartym co do wielkości graczem na tym rynku.

– Przejmując kolejne farmy stajemy się jednym z największych graczy na polskim rynku lądowej energetyki wiatrowej – oświadczył prezes PKN Orlen Daniel Obajtek. – Tylko w minionym roku nasza energetyka dostarczyła 3,3 mld zł wyniku EBITDA LIFO i był to najwyższy wynik spośród wszystkich segmentów naszej działalności. Inwestycja na Pomorzu to kolejny krok do budowy nowoczesnego koncernu multienergetycznego i osiągnięcia neutralności emisyjnej w 2050 r.

Transakcja obejmuje zakup trzech farm wiatrowych zlokalizowanych w miejscowościach: Kobylnica – 41,4 MW, Subkowy – 8 MW i Nowotna – 40 MW w woj. pomorskim, przy czym warunkiem koniecznym do jej sfinalizowania jest uzyskanie zgody UOKiK. Wszystkie farmy objęte są systemem wsparcia zielonych certyfikatów i znajdują się w obszarze działalności Energa Operator. Ich łączna produkcja energii elektrycznej wynosi ok. 280 GWh rocznie. Na podstawie obecnie zawartych umów, farmy wiatrowe mają zagwarantowany odbiór wyprodukowanej energii w perspektywie od roku do dziesięciu lat.

Koncern wyjaśnił, że spółka Orlen Wind 3 podpisała z funduszami inwestycyjnymi: Taiga Inversiones Eolicas SCR oraz Santander Energias Renovables SCRA z siedzibą w Madrycie, w Hiszpanii, umowę zakupu 100 proc. udziałów w spółce Nowotna Farma Wiatrowa, będącej właścicielem farm wiatrowych Kobylnica, Subkowy i Nowotna. Wartość umowy wynosi ok. 380 mln zł.

Czytaj więcej

Skomentuj