Reklama

AD1A STIHL [01.05-24.05.2024]

Hennig-Kloska: decyzja o ewentualnym utrzymaniu mechanizmu ceny maksymalnej prądu przy kolejnej ustawie budżetowej

Hennig-Kloska: decyzja o ewentualnym utrzymaniu mechanizmu ceny maksymalnej prądu przy kolejnej ustawie budżetowej
E. M.
22.04.2024, o godz. 9:37
czas czytania: około 2 minut
0

Ministerstwo Klimatu i Środowiska podjęło ważną decyzję dotyczącą cen prądu, która może mieć istotny wpływ na portfele polskich gospodarstw domowych oraz przedsiębiorstw. W programie "Rozmowa Piaseckiego" na antenie TVN24, minister Paulina Hennig-Kloska ogłosiła, że rząd planuje ustalić cenę maksymalną prądu na poziomie 500 zł za MWh w drugiej połowie 2024 r.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1b Biuro Rozwoju Gdańska – rekrutacja [26.04.24-25.05.24]

Decyzja o ewentualnym utrzymaniu mechanizmu ceny maksymalnej energii elektrycznej dla gospodarstw domowych zostanie podjęta przy pracach nad kolejną ustawą budżetową – powiedziała w poniedziałek w TVN24 minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska.

Zamrożone ceny prądu

W poniedziałek w TVN24 minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska odpowiadała na pytanie, jak długo rząd będzie utrzymywał obniżoną cenę energii.

„Na ten moment cena maksymalna została ustalona na II połowę roku. Przy kolejnej ustawie budżetowej trzeba będzie podejmować nowe decyzje” – powiedziała Paulina Hennig-Kloska.

Zgodnie z projektem ustawy o bonie energetycznym, cena maksymalna prądu w II połowie 2024 r. ma wynieść 500 zł za MWh dla gospodarstw domowych oraz 693 zł za MWh dla jednostek samorządu, podmiotów użyteczności publicznej oraz dla małych i średnich przedsiębiorców. Obecnie cena maksymalna energii dla gospodarstw domowych to 412 zł netto – bez VAT i akcyzy – za 1 MWh w przypadku odbiorców, którzy nie przekraczają wyznaczonych limitów.

Bon Energetyczny i cele ministerstwa

Ministra Hennig-Kloska wyjaśniła, że proponowane rozwiązanie ministerstwa obejmuje dwa główne elementy. Po pierwsze, ustalenie ceny maksymalnej, mającej na celu stabilizację sytuacji dla szpitali, przedsiębiorstw, gospodarstw domowych oraz jednostek samorządu. Po drugie, bon energetyczny, który ma stanowić wsparcie dla osób borykających się z ubóstwem energetycznym.

Minister klimatu i środowiska dodała, że jednym z celów przedłużenia mechanizmu utrzymywania ceny maksymalnej jest „kreowanie cen energii akceptowalnych dla gospodarstw domowych”.

„Z jednej strony jest cena maksymalna, która ma stabilizować sytuację gospodarstw domowych, ale także samorządów i szpitali, oraz małych firm, ale z drugiej jest także bon energetyczny, który będzie rekompensował tę niewielką podwyżkę” – powiedziała Hennig-Kloska.

Dla 3,5 miliona gospodarstw domowych o niższych dochodach, bon ten będzie rekompensował ewentualną niewielką podwyżkę cen prądu. Minister podkreśliła, że walka z ubóstwem energetycznym będzie skuteczniejsza dzięki wprowadzeniu tego rozwiązania.

Projektowa ustawa przewiduje, że bon energetyczny będzie miał wartość 300 zł dla jednoosobowego gospodarstwa domowego, dla gospodarstwa 2-3 osobowego będzie miał wartość 400 zł, dla 4-5 osobowego – 500 zł, a dla sześcio- i więcej osobowego – 600 zł. Świadczenie to otrzymają osoby, których dochody nie przekraczają 2500 zł na osobę w gospodarstwie jednoosobowym albo 1700 zł na osobę w gospodarstwie wieloosobowym.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad1d MBP [12.04-27.05.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

baner poziomy MAGAZYNOWANIE ODPADÓW webinarium 27 maja [06.05-27.05.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024