Zdaniem Danuty Hübner, komisarz ds. polityki regionalnej, polskie samorządy bez obaw mogą wznowić konkursy na wykorzystanie unijnych funduszy.

Jak informuje „Gazeta Wyborcza”, w Regionalnych Programach Operacyjnych na lata 2007-13 jest do wydania ponad 16 mld euro. Samorządy przestraszyły się jednak, że z powodu niezgodności polskich przepisów o ochronie środowiska z unijnymi Bruksela może zakwestionować rozliczenia unijnych inwestycji. Więc na wszelki wypadek wstrzymały konkursy. Sęk w tym, że na nowelizację polskiej ustawy trzeba czekać aż do jesieni.

Ministerstwo Rozwoju Regionalnego przygotowało więc w kwietniu tymczasowe wytyczne, jak organizować unijne inwestycje tak, by być w zgodzie i z polską ustawą, i z unijną dyrektywą. – Do czasu nowelizacji niezgodnej z prawem UE polskiej ustawy o ochronie środowiska samorządy mogą kontynuować konkursy na unijne fundusze na podstawie wytycznych przygotowanych przez rząd i KE – zapewniała wczoraj komisarz ds. polityki regionalnej Danuta Hübner po spotkaniu z szefową MRR Elżbietą Bieńkowską.

Komisarz Hübner podkreśliła, że konkursy powinny być "absolutnie" kontynuowane bez czekania na nową ustawę.

źródło: Gazeta Wyborcza

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj