Ile czasu potrzebujemy na uzyskanie pozwolenia wodnoprawnego?
Z tytułowym pytaniem wielokrotnie mierzy się niemal każdy inwestor (lub pełnomocnik, któremu inwestor patrzy na ręce), gdyż odlicza czas do wbicia łopaty na placu budowy. Czy wiesz, co zrobić, aby ten czas skrócić do niezbędnego minimum? Czy nasz wniosek o pozwolenie wodnoprawne może być bliski ideału?
Wszystko zaczyna się od idei inwestycji, której realizacja spełni czyjeś marzenia lub potrzeby. Po drodze jednak jest wiele wyzwań, w tym konieczność uzyskania decyzji administracyjnych, których wymaga brzmienie obowiązujących przepisów prawnych. Jedną z nich jest pozwolenie wodnoprawne, którego obowiązek uzyskania (w różnych sytuacjach związanych z gospodarowaniem wodami) wynika z zapisów ustawy Prawo wodne (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 1478). Co zrobić, aby nasz wniosek był możliwie bliski ideału i aby zminimalizować czas na otrzymanie oczekiwanej decyzji wodnoprawnej?
Znajomość zapisów ustawy
Przede wszystkim polecam zaprzyjaźnić się z ustawą Prawo wodne. Szczególnie jeśli zajmujemy się tym na co dzień, warto dobrze znać przepisy, na podstawie których uzyskujemy zgody wodnoprawne. Będzie nam to pomocne przy każdej kolejnej takiej procedurze. Warto poznać swoje obowiązki jako wnioskodawcy, ale także prawa, pamiętając, że nieznajomość przepisów szkodzi! Przede wszystkim sprawdźmy, czy faktycznie p...