Reklama

AD1A EGOE [27.03-27.04.24]

Ile waży bocianie gniazdo? Wyniki badań mogą zaskakiwać

Ile waży bocianie gniazdo? Wyniki badań mogą zaskakiwać
sm
07.05.2018, o godz. 10:34
czas czytania: około 2 minut
2

Ornitolodzy z Polskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków zbadali ile ważą gniazda bocianie. To dane ważne dla zakładów energetycznych i właścicieli budynków, na których gniazdują ptaki. Gniazda bocianów mogą bowiem ważyć nawet 300 kg.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B KUBOTA 04.03-04.04.24

Życie bocianów jest bardzo dobrze znane naukowcom, ale do tej pory waga ich gniazd nie była przedmiotem wnikliwych badań. Dostępne były jedynie szczątkowe dane na ten temat. W Polsce zważono tylko trzy gniazda, a na świecie zaledwie kilka.

W tym roku, przy okazji przenoszenia gniazd na słupy wolnostojące, ornitolodzy z podlaskiego PTOP dokonali ich ważenia. Udało się zważyć 88 gniazd.

Średnia waga gniazda wyniosła 346 kg (najlżejsze ważyło 70 kg, a najcięższe – 1250 kg). Okazało się też, że na podstawie prostego parametru, jakim jest wysokość gniazda, można precyzyjnie oszacować wagę gniazda bocianiego, gdyż te dwie wartości są ze sobą silnie skorelowane. Można przyjąć, że gniazdo o wysokości 0,5 m waży ok. 300 kg, a gniazdo o wysokości 1 metra około 700 kg.

– Nasze wyniki mają znaczenie praktyczne dla osób posiadających nieruchomość z gniazdem bocianim na dachu, czy dla zakładów energetycznych w przypadku gniazd na słupach. Na podstawie tych danych właściciele obiektów są w stanie ocenić zagrożenie, jakie mogą one nieść dla tych konstrukcji – informują ornitolodzy z PTOP.

Gniazda bocianie są tak ciężkie, bo nie są zbudowane wyłącznie z gałęzi, ale również z obornika, który jest budulcem do budowy klepiska.

W przypadku kilku gniazd udało się określić ich dokładny wiek. Gniazda te nigdy nie były zmniejszane przez ludzi, co pozwoliło ocenić ile materiału na gniazdo bociany przynoszą średnio każdego roku. Jak się okazało, ptaki te donoszą do gniazda ponad 60 kg materiału „budowlanego”, czyli prawie 20 razy tyle, ile same ważą.

Dzięki uzyskanym danym, administratorzy budynków będą wiedzieli, kiedy należy zmniejszyć gniazdo bocianie, bo jego ciężar zagraża np. konstrukcji dachowej. Można to jednak zrobić dopiero późnym latem, gdy bociany wychowają małe, opuszczą gniazda i odlecą do Afryki.

Źródło: PTOP

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (2)


se

Komentarz #11213 dodany 2018-05-08 08:03:08

Dobra robota ornitologów! Pożyteczne badania! Dzięki


Tomek

Komentarz #137801 dodany 2021-03-23 09:43:46

Dobra robota ornitologów! Pożyteczne badania! Dzięki

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Ochrona środowiska
css.php
Copyright © 2024