Inflację w Polsce podbijają czynniki, które są całkowicie poza zasięgiem NBP i polityki pieniężnej – oświadczył w piątek prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński. Chodzi m.in. o ceny wywozu śmieci.

Przyspieszenie inflacji w lutym jest spowodowane czynnikami zewnętrznymi, niezwiązanymi z polityką NBP, jak np. wzrost cen paliw, spowodowany wzrostem ceny rynkowych ropy – ocenił Glapiński na konferencji prasowej w piątek. Zauważył, że wkład ma również niska zeszłoroczna baza.

W gospodarce nie ma nadmiernego popytu, cały czas panuje „duża ujemna luka popytowa” – stwierdził prezes NBP.

Jako czynniki, „silnie” podbijające roczny wskaźnik inflacji Glapiński wskazał podwyżki cen energii elektrycznej, które – jak podkreślił – są efektem polityki klimatycznej UE. Koszty emisji CO2 uderzają najsilniej w Polskę, NBP nie ma na to żadnego wpływu – stwierdził prezes banku centralnego.

Jak dodał Glapiński, we wskaźniku CPI widać także wpływ zeszłorocznych podwyżek cen wywozu śmieci, które – jak zaznaczył – nie zależą od koniunktury i sytuacji gospodarczej. Choć na pewno, na poziomie samorządów, są metody ograniczenia tego wzrostu – ocenił.

Czytaj więcej

2 Komentarze

  1. Nie tylko na poziomie samorządów ale przede wszystkim udającego wobec mafii “greka” nieRządu łapówkarzy.
    Czy jak nie potwierdzeniem powyższego są ‘po cichu” pod osłona covida Decyzje środowiskowe “z tyłu sklepu” dla dwóch spalarni tzw. Zakładów Termicznego Przekształcania Odpadów ZTPO planowanych do rozbudowy na Targówku oraz przy Elektrociepłowni na Siekierkach obecnie we władaniu PNiGeTermika. Obie planowane instalacje mają wydajność 555 200 ton/rok znacznie przekraczającą potrzeby Warszawy kształtujące się na poziomie 30% w/w liczby czyli ok. 166560 ton/rok. Reszta będzie służyć interesom włosko-amerykańsko i rosyjskiej mafii do złotego interesu na dowożonych 320.000 ton/rok odpadów do stolicy z bliskiej i dalszej zagranica. Rożnica tylko jest tylko taka, że zamiast kilkudziesięciu podpaleń składowisk w kraju będziemy mieli 2 gigantyczne i niczym nie ograniczone piece w Stolicy śmieciowego INTERESU. Szkoda tylko że pan Trzaskowski i prezes PGNiG z ich POPiS-owymi “ojcami chrzestnymi” nie zaplanowali większej ilości krematoriów zwłok dla przyszłej kancero nie odpornej populacji miasta. Być może funkcję tą przejmą piece w/w.

    W przypadku wydania Decyzji środowiskowych, co stanowiło by nie tylko poważne naruszenie prawa ale i nieważność takowych decyzji bez udziału społeczeństwa

Skomentuj