Większość budynków w Europie traci energię, a nieruchomości odpowiadają za 40 proc. zużycia energii i 36 proc. emisji gazów cieplarnianych. Analizy Komisji Europejskiej wskazują na to, że aż 75 proc. budynków w UE jest nieefektywnych energetycznie.
Kiedy w wybranych ratajskich punktowcach na os. Czecha i os. Tysiąclecia w Poznaniu, tuż przy windach zainstalowano monitory, mieszkańcy zastanawiali się czemu mają służyć. Niespodzianka wyjaśniła się wkrótce, kiedy na pojawiły się na nich animowane plansze inspirujące do życia w harmonii z naturą. Są one częścią kampanii informacyjno-edukacyjnej pod hasłem “Wyłącz-Zakręć-Oszczędzaj”. Kampania została przygotowana przez Fundację Veolia Polska a jej celem jest podsunięcie praktycznych porad, jak w życiu codziennym być bardziej eko, m.in. jak oszczędzać zasoby takie jak ciepło, woda i prąd.
Nie marnować ciepła
Jednocześnie Veolia zastosuje innowacyjne instalacje, które już w tym sezonie pojawią się na wybranych budynkach na Ratajach.
– Idea polega na tym, aby nie marnować ciepła, które wprawdzie zostało wykorzystane, ale wciąż ma olbrzymią wartość – mówi Marek Włoszyński, kierownik Projektów Rozwojowych w poznańskiej Veolii. – Przykładowo, na dachu punktowca zainstalujemy nowoczesne systemy pozwalające wychwycić ciepło unoszące się w górę przewodami wentylacyjnymi, pochodzące z kaloryferów, gotowania, a nawet oddychania, które dziś tracimy
bezpowrotnie, ponieważ po prostu ulatuje do atmosfery. Na razie jest to pilotaż, jednak jeśli się powiedzie – rozwiązania takie możemy rozwijać na większą skalę.
Pracownicy Veolii Energii Poznań w porozumieniu ze spółdzielnią opracowali wiele innowacyjnych rozwiązań, które pozwalają na znaczne zmniejszenie zużycia ciepła w budynkach z wielkiej płyty poprzez wyeliminowanie strat. Za pomocą nowoczesnych instalacji technicznych odzyskiwane będzie ciepło z powietrza oraz ścieków.
Wybrane bloki zostaną wyposażone ponadto w zaawansowaną automatykę pozwalającą m.in. na zdalne zarządzanie oraz precyzyjne monitorowanie osiąganych wyników. Aby znaleźć innowacyjne rozwiązania dla bloków budowanych w technologii wielkiej płyty w latach 70–90, Veolia postanowiła odwołać się do pomysłowości i kreatywności swoich pracowników.
Konkretne oszczędności
W 2020 r. ogłoszono wewnątrz firmy konkurs na innowacyjne metody podniesienia tzw. efektywności energetycznej bloków. Dwa spośród pięciu zwycięskich zespołów realizują pilotażowo swe pomysły na poznańskich Ratajach.
– Jesteśmy bardzo zadowoleni z tej współpracy – deklaruje Tadeusz Stachowski, prezes Zarządu Spółdzielni Osiedle Młodych. – Nowe rozwiązania z czasem przyniosą nam konkretne oszczędności, a już dzisiaj możemy zaoferować mieszkańcom nowoczesną i angażującą formę wspólnej edukacji, za pomocą kampanii na monitorach i na specjalnej stronie internetowej.
Na monitorach, które pojawiły się przy windach w wybranych blokach na Ratajach oraz w recepcji dla odwiedzających biuro spółdzielni, wyświetlane są animowane porady o tym, jak żyć bardziej ekologicznie. Na każdej takiej planszy znalazł się kod QR, który linkuje do specjalnie utworzonej przez Fundację Veolia Polska strony internetowej www.ekoporady.com.pl. Znaleźć tam można dziesiątki ciekawych porad i pożytecznych informacji na temat tego, jak ekologicznie gotować, jak robić zakupy, jak segregować odpady, jak powtórnie wykorzystywać wodę, a nawet jak dbać o kaloryfer i wietrzyć mieszkanie.
Komentarze (0)