Blisko 2,5 tony elektrośmieci zebrał Zakład Utylizacja Odpadów Komunalnych podczas zorganizowanej 23 czerwca bezpłatnej zbiórki zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego.

Odbieranie od mieszkańców Inowrocławia zbędnego w gospodarstwie domowym zużytego sprzętu odbywało się po uprzednim telefonicznym zgłoszeniu w Zakładzie Utylizacji Odpadów Komunalnych. – Zbieraliśmy wszystko  co ma wtyczkę, baterie lub wytwarza pole elektromagnetyczne – mówi Marcin Szczęsny, zastępca kierownika ZUOK-u.

Zużyty elektrosprzęt jest potencjalnie szkodliwy dla środowiska i zdrowia ludzkiego, dlatego nie można go wyrzucać do śmietnika i poddawać własnoręcznej rozbiórce. Wyjątkowo szkodliwe dla  zdrowia jest wdychanie miedzi i ołowiu, podczas rozbierania samowolnie na części telewizorów czy lodówek, które w swej obudowie zawierają szkodliwy freon. Fachowym i bezpiecznym dla środowiska przetworzeniem tych odpadów zajmują się wyspecjalizowane firmy. Do jednej z nich ZOUK każdorazowo przekazuje zebrane od inowrocławian elektrośmieci. – Podczas czerwcowej zbiórki mieszkańcy wyzbywali się  m.in. telewizorów. Były też pralki, lodówki oraz drobny sprzęt elektroniczny i elektryczny, jak lokówki czy klawiatury. Nasi pracownicy pomagali znosić większy sprzęt – informuje Marcin Szczęsny.

Czerwcowa akcja jest rekordowa, jeżeli chodzi o liczbę zebranych elektrośmieci. Poprzednia, marcowa akcja zbierania zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego pozwoliła zebrać 1,36 ton odpadów. Kolejna zaplanowana jest na 23 września.

Akcja zbierania elektrośmieci współfinansowana jest przez Urząd Miasta Inowrocławia i ZUOK. Prowadzona jest od 2007 r.

źródło: inowroclaw.pl

Czytaj więcej

Skomentuj