Reklama

ad1a KGO kompleksowa 2026 [17.06.-02.09.26]

Inteligentne Sieci Energetyczne

Inteligentne Sieci Energetyczne
15.06.2012, o godz. 8:13
czas czytania: około 2 minut
0

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ogłosił nabór wniosków o dofinansowanie przedsięwzięć realizowanych w ramach I konkursu programu priorytetowego p.n.: Inteligentne Sieci Energetyczne (ISE).

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1b ECOMONDO [01.06-30.06.26]

Inteligentne sieci pozwolą na integrację działań wytwórców, dystrybutorów i końcowych odbiorców energii, dzięki czemu energia będzie wykorzystywana efektywniej. Pionierami takich rozwiązań na świecie są Kanadyjczycy, Amerykanie, Japończycy a w Europie – Włosi. Fundusz swoim programem pragnie zachęcić inwestorów do stworzenia i przetestowania sieci inteligentnych w obszarach pilotażowych, które mogą być organizowane np. na terenie dzielnicy, osiedla, dużych obiektów mieszkalnych czy handlowych, a także na terenach wiejskich. Obszar pilotażowy obejmie dwustronnie działające i umożliwiające działania zwrotne liczniki mediów energetycznych (energii elektrycznej, ciepła i ciepłej wody użytkowej, a także jako drugiego medium gazu) – zwane licznikami inteligentnymi. Obejmie także sieć telekomunikacyjną dla zapewnienia zdalnego odczytu i rejestracji pomiarów oraz działań zwrotnych, infrastrukturę sieci domowych oraz odnawialne rozproszone źródła energii – instalowane do zbilansowania potrzeb energetycznych w przestrzeni pilotażowej.

Konkurs skierowany jest do: przedsiębiorców, jednostek samorządu terytorialnego, uczelni, instytutów badawczych, Polskiej Akademii Nauk oraz tworzonych przez nią jednostek, które zorganizują w przestrzeniach pilotażowych przedsięwzięcia z zakresu ISE.

Budżet przeznaczony na dofinansowanie przedsięwzięć w ramach konkursu wynosi 150 mln zł. W ramach tego programu NFOŚiGW będzie dofinansowywał przedsięwzięcia poprzez dotacje, które dla działań inwestycyjnych wyniosą 30% – 50% kosztów kwalifikowanych, natomiast dla działań informacyjno – edukacyjnych 70%. Wnioski można składać od 3 grudnia 2012 roku do 31 stycznia 2013 roku.

źródło: NFOŚiGW

Tagi:

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad2 KGO kompleksowa 2026 [02.06.-02.09.26]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

ad1d odpady z kanalizacji webinar [22.06-14.07.26]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do
css.php
Copyright © 2026