Interaktywna mapa defibrylatorów w Warszawie

Interaktywna mapa defibrylatorów w Warszawie
Bartłomiej Leśniewski
10.08.2023, o godz. 10:12
czas czytania: około 3 minut
0

W Miejskim Centrum Kontaktu Warszawa 19115 powstała mapa automatycznych defibrylatorów zewnętrznych (AED). Aplikacja, w chwili zagrożenia życia, pomoże odnaleźć najbliżej dostępne urządzenie.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Jednocześnie stołeczny ratusz rozpoczął akcję “AED Uratuj życie”, która ma na celu nauczyć mieszkańców korzystać z defibrylatora oraz pomóc im zlokalizować go jak najbliżej miejsca, w którym dzieje się sytuacja kryzysowa.

W metrze, kinie, szkole

Wiceprezydent Warszawy Tomasz Bratek przekazał, że tylko w stołecznym metrze, znajdują się 53 defibrylatory. “Zlokalizowane są na peronach metra, bo tam najczęściej dochodzi do różnych sytuacji, one są najbliżej tych miejsc, dzięki którym możemy ratować życie” – dodał.

Pierwszym krokiem do stworzenia mapy urządzeń AED było dodanie do niej defibrylatorów, które znajdują się w urzędach, szkołach, obiektach sportowych, metrze oraz innych miejscach administrowanych przez samorząd.

Wiceprezydent zachęcił też inne podmioty oraz osoby prywatne, by zgłosiły do Stołecznego Centrum Bezpieczeństwa lokalizację takiego urządzenia, która zostanie udostępniona w aplikacji Warszawa 19115. W tej chwili w bazie jest 370 takich lokalizacji.

“Co roku, 15 tysięcy ludzi w Polsce umiera na zawał. 32 proc. ludzi w Warszawie umiera na choroby spowodowane problemem z krążeniem. Dlatego jest tak ważne, by każdy w takiej sytuacji, wiedział jak się zachować. To urządzenie, jak wynika z wielu statystyk, pomaga kilkukrotnie zwiększyć szansę na uratowanie komuś życia” – powiedział dyrektor Stołecznego Centrum Bezpieczeństwa, Michał Domaradzki.

Przewodniczący Komisji Bezpieczeństwa i Porządku Publicznego radny Piotr Mazurek poinformował, że pierwsze defibrylatory pojawiły się w biurach, gabinetach urzędu miasta już w 2007 roku. “W ciągu ostatnich 2 lat wydaliśmy na zakup tych urządzeń ponad 120 tysięcy złotych, za tą kwotę kupiliśmy 32 defibrylatory, z czego 2 szkoleniowe” – dodał.

Z kolei prezes Szybkiej Kolei Miejskiej Prezes SKM, Alan Beroud, podkreślił, że poza wiedzą, jak używać defibrylatora, istotną rzeczą podczas kryzysowej sytuacji jest także to aby wiedzieć, jak udzielać pierwszej pomocy. “Przy defibrylatorach nie tylko ważna jest kwestia samego urządzenia, ale też kwestia udzielania pierwszej pomocy” – powiedział. Zaznaczył, że pracownicy SKM są w tym zakresie przeszkoleni.

Instrukcja obsługi

W ramach akcji, w czwartek jeden z pociągów SKM zamieni się w “Pociąg do życia”, w którym przeszkolone osoby będą instruować jak uratować czyjeś życie. Specjalny skład wyruszy o godzinie 9.57 ze stacji Warszawa Młynów w stronę Zegrza Południowego. Tego samego dnia o godzinie 11.24 odbędzie się taki sam kurs podczas powrotu z Zegrza Płd. w stronę Piaseczna.

Z Automatycznego Elektrycznego Defibrylatora (AED) skorzystać może każdy, głównie dzięki prostej obsłudze urządzenia. Nie trzeba posiadać specjalistycznej wiedzy na temat pierwszej pomocy, gdyż komunikaty głosowe i instrukcja papierowa w szczegółowy sposób tłumaczą jak pomóc poszkodowanemu. Dodatkowo dzięki swojemu poręcznemu rozmiarowi, urządzenie może znaleźć się w każdym budynku.

Aby zgłosić urządzenie AED, w formularzu na stronie Warszawa19115 należy: wskazać lokalizację urządzenia AED klikając na mapie lub ręcznie wpisując adres, dodać zdjęcie, uzupełnić szczegółowe informacje o urządzeniu, podać dane kontaktowe administratora, potwierdzić zgłoszenie kodem SMS.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024