W Wielkiej Brytanii już niedługo infrastruktura kanalizacyjnej i wodociągowa może być powszechnie wykorzystywana do dostarczania szybkiego internetu.

Firma H2O już od blisko pięciu lat oferuje bardzo szybki internet (do 20Gbps) niektórym uczelniom oraz urzędom. Już niedługo jednak, oprócz uniwersytetów w Aberdeen, Edynburgu oraz Bournemouth, z przyjemności szybkiego surfowania cieszyć się będą mogły firmy i osoby prywatne – czytamy na stronach BBC.

Projekt Focus (Fibre Optical Cable Underground Sewer), który wystartował w 2003 roku wkroczy w przyszłym miesiącu w fazę szerokiego dostępu. Cała idea opiera się na położeniu światłowodów wewnątrz istniejącej infrastruktury kanalizacyjnej i wodociągowej, która doprowadzona jest praktycznie do każdego gospodarstwa domowego i przedsiębiorstwa.

Według przedstawicieli firmy rozwiązanie to jest korzystne pod wieloma względami. Nie jest konieczne rozkopywanie ulic i chodników, by położyć światłowody, co nierzadko prowadziło do ogromnych korków i utrudnień dla pieszych, a także było bardzo kosztowne i długotrwałe. Podczas gdy pokrycie siecią obszaru o powierzchni 2 kilometrów kwadratowych zajęłoby 6 do 12 miesięcy metodą tradycyjną, użycie istniejącej infrastruktury spowoduje skrócenie tego czasu do 4 godzin. Korzystający z tego dobrodziejstwa Napier Uniwersity zapłacił 80 tysięcy funtów za położenie 1,2 km światłowodów, tymczasem tradycyjną metodą przedsięwzięcie to pochłonęłoby to od 400 do 1,2 miliona funtów!

źródło: BBC News / di.com.pl

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj