Kontemplacja tego, czego zwykle nikt oglądać już nie chce, estetyzacja tego co z natury rzeczy estetyczne nie jest – tymi słowy dr Erazm Wojciech Felcyn opisuje wystawę fotograficzną swojego autorstwa pt. Inwazja – śmieci w środowisku, którą można obejrzeć na Politechnice Gdańskiej.

Wystawa zawiera 100 zdjęć, w większości przerobionych komputerowo, których autorem jest dr inż. Erazm Wojciech Felcyn, absolwent Wydziału Chemicznego PG. Materiał do wystawy gromadził trzy lata, fotografował rejon swojego zamieszkania Osowę oraz bałtyckie plaże.
– Wystawa nie ma charakteru dokumentalnego. Większość prac wynika z moich subiektywnych decyzji. Przygotowując ekspozycję, obrałem sobie dwie zasady: kontemplację oraz estetyzację tego, czego nikt podziwiać nie chce – opowiadał 23 maja podczas wernisażu wystawy, Erazm W. Felcyn. – To, co możemy zaobserwować w naturze uznałem za wystarczająco bulwersujące, przy opracowywaniu kolejnych zdjęć unikałem formalnych zabiegów zmierzających do budowania klimatu grozy. Cóż, nierzadko się zdarza, że piękno jest jadowite.

Erazm W. Felcyn podkreślił, że wystawą chce przeciwstawić się inwazji śmieci, która ogarnęła całą Polskę. Wzrasta nie tylko ilość odpadów komunalnych, ale rośnie też ilość odpadów technologicznych w postaci stałej, ciekłej i gazowej. – U źródeł tego zjawiska leży szereg przyczyn: od masowej beztroski, nonszalancji, czy wręcz zwykłego chamstwa, aż po luki w zarządzaniu państwem – twierdzi Felcyn.

Rozwój technik utylizacyjnych i działania mające na celu ochronę środowiska są wciąż nieadekwatne do potrzeb. Wraz z rozwojem współczesnej cywilizacji rośnie problem pozbywania się tego, co niepotrzebne.– Czas życia produktów mierzony jest jako okres ich kontaktu z człowiekiem, ulega skróceniu wraz z rozwojem poziomu technologicznego społeczeństwa. Na moich własnych oczach dokonała się w Polsce wielka przemiana: oto ze społeczeństwa chomikującego wszystko, co się ewentualnie może przydać, staliśmy się społeczeństwem wyrzucającym – zauważa dr Erazm W. Felcyn.

Wystawa czynna będzie w dniach 24 maja–30 czerwca, w godz. otwarcia uczelni, w holu przed Biblioteką Główną,  parter w Gmachu Głównym PG. Wstęp wolny.

źródło: Politechnika Gdańska

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj