Firma Praterm, zajmująca się wytwarzaniem, przesyłem i dystrybucją ciepła, nabyła za prawie 180 tysięcy złotych 50% udziałów w gdańskiej firmie Eurobiomass Polska, specjalizującej się w produkcji urządzeń, kotłów ciepłowniczych i ciepłowni opalanych biomasą.

W najbliższych tygodniach planowane jest podwyższenie kapitału tej spółki o około 4 mln zł, przez co Praterm zwiększy swój udział w kapitale do 80%. Pozyskane środki spółka wykorzysta na zwiększenie zdolności produkcyjnych.

– Przyspieszamy budowę segmentu biomasy. Po podwyższeniu kapitału firmy Bio-energia kilka tygodni temu, która specjalizuje się w uprawie roślin energetycznych teraz powiększamy grupę o producenta kotłów – mówi Edward Kowalewski, prezes zarządu Pratermu.

Praterm bardzo poważnie myśli także o budowie własnej elektrociepłowni na biomasę. – Najbliżej realizacji jest taki obiekt w Lidzbarku Warmińskim. Dla tej lokalizacji mamy zapewnione przez Bio-energię paliwo w postaci własnej biomasy. Analizujemy także możliwości budowy takich elektrociepłowni w innych naszych spółkach zależnych – mówi Lucjan Przykorski, wiceprezes Pratermu.

Zgodnie z zapowiedziami z połowy tego roku, Praterm chce zainwestować na rynku biomasy do 100 mln zł do 2013 roku. Grupa zamierza kupować i dzierżawić grunty, na których będą sadzone rośliny energetyczne (miskantus), podpisać z rolnikami kontrakty na uprawę roślin energetycznych i zbiór słomy, a także produkować sadzonki tych roślin. Docelowo Praterm chce produkować i mieć do dyspozycji do 400 tys. ton biomasy. Biomasa będzie wykorzystana we własnych ciepłowniach i elektrociepłowniach lub przeznaczona do sprzedaży.

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj