Umowę dofinansowania podpisała zastępca prezesa Zarządu NFOŚiGW Małgorzata Skucha a w imieniu beneficjenta – Andrzej Poleszak, Prezes Zarządu MPWiK „Wodociągi Puławskie”.
Na zrealizowanie projektu Puławy będą miały ponad 3,5 roku (do końca 2015). To niewiele, biorąc pod uwagę bardzo szeroki zakres prac – przede wszystkim modernizację oczyszczalni ścieków, obsługującej 3 gminy, oraz wykonanie ponad 60 km inwestycji liniowych – budowy lub modernizacji sieci wodociągowej i kanalizacyjnej. To dystans większy niż z Puław do Lublina lub połowa drogi do Warszawy.
Inwestycje będą realizowane na terenie aglomeracji Puławy obejmującej miasto Puławy oraz gminy Końskowola i Żyrzyn. Liczba mieszkańców korzystających z kanalizacji zbiorczej wzrośnie prawie o 4,3 tysiąca dzięki czemu wskaźnik skanalizowania aglomeracji w 2015 r. powinien przekroczyć 95%. „Bez tego dofinansowania, spełnienie unijnych wymogów przez gminy byłoby dużym problemem. Prawdopodobnie znaleźlibyśmy się w sytuacji, gdy cała aglomeracja musiałaby płacić kary” – powiedział prezes „Puławskich Wodociągów”. W Traktacie Akcesyjnym Polska zobowiązała się do skanalizowania wszystkich aglomeracji miejskich do końca 2015 roku.
By zachęcić mieszkańców do podłączania gospodarstw domowych do powstającej właśnie sieci wodociągowej i kanalizacyjnej, władze samorządowe Puław już myślą nad skorzystaniem z najbliższych latach z programu finansowego NFOŚiGW „Dofinansowanie przydomowych oczyszczalni ścieków oraz podłączeń budynków do zbiorczego systemu kanalizacyjnego”.
Puławski projekt jest jednym z ostatnich dofinansowanych przez NFOŚiGW w ramach działania 1.1 POIiŚ przewidzianego na lata 2007-2013. Instytucjami Wdrażającymi dla tego działania jest NFOŚiGW – dla projektów największych, których koszt przekracza zwykle 50 mln zł – oraz 16 wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej. Do tej pory w ramach działania POIiŚ 1.1 Narodowy Fundusz podpisał 67 umów na łączną kwotę dofinansowania przekraczającą 8 mld zł.
źródło: NFOŚiGW
Komentarze (0)