1 / 3

Lębork to kolejne miasto, w którym prezentowana jest wystawa „Czysta woda i ochrona brzegów morskich. Jak fundusze unijne zmieniły nasz region?”. Ekspozycję przygotowaną przez WFOŚiGW przez trzy tygodnie można oglądać na rynku.

Przygotowana przez pracowników Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku ekspozycja poświęcona jest wodno-ściekowym inwestycjom finansowanym z największego w historii Polski (jak i Unii Europejskiej) Programu Infrastruktura i Środowisko.

Wystawa prezentowana jest na Placu Pokoju w Lęborku i ma na celu przede wszystkim ukazanie jak ważna w naszym życiu jest woda. Ekspozycja prowadzi odbiorcę poprzez pierwsze wodociągi na polskich ziemiach, przez czasy PRL-u aż do członkostwa Polski w Unii Europejskiej. Władze regionu, dziennikarze, beneficjenci, mieszkańcy i turyści wypowiadają się jak przez lata zmieniała się jakość wody na Pomorzu, a poprzez to – w całym województwie.

Głosem specjalistów

 – Dwadzieścia lat temu najważniejszym problemem była zdegradowana ekologicznie Zatoka Gdańska, ale żmudna praca samorządów i Funduszu przyniosła efekty. Kilkanaście lat temu niemal wszystkie plaże były zamknięte, dzisiaj są pełne turystów –  taką wypowiedź Danuty Grodzickiej-Kozak, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku, można przeczytać na jednej z plansz wystawy – Program oczyszczania wód sprawił, że obecnie nie ma na Pomorzu gminy bez oczyszczalni ścieków. Nie ma także gminy, która nie skorzystałaby z dofinansowania WFOŚiGW. Fundusze unijne umożliwiają realizację projektów wodno-ściekowych na jeszcze większą skalę, ale wciąż pozostaje dużo do zrobienia – czytamy dalej.

Na innej planszy zamieszczona została wypowiedź Wiesława Byczkowskiego, wicemarszałka województwa pomorskiego – To czego nie widać lub jest mało widoczne jest podstawą naszej cywilizacji. Stacje uzdatniania wody, oczyszczalnie ścieków, sieci kanalizacji sanitarnej i deszczowej oznaczają ochronę tego, co na Pomorzu najcenniejsze: piękna przyrody, czystości wód morskich, szerokich, piaszczystych plaż i rozległych wydm. A to oznacza większą atrakcyjność inwestycyjną i wzrost potencjału rozwojowego całego regionu.

Jak fundusze europejskie zmieniły nasz kraj? 

Lębork to dwunaste miejsce na Pomorzu, w którym prezentowana jest wystawa „Czysta woda i ochrona  brzegów morskich. Jak fundusze unijne zmieniły nasz region?”. Wcześniej pokazywana była podczas XII Bałtyckiego Festiwalu Nauki na terenie kampusu Politechniki Gdańskiej, oglądać ją mogli także studenci i wykładowcy Uniwersytetu Gdańskiego.  Podczas Jarmarku św. Dominika w Gdańsku z jej treścią zapoznało się tysiące mieszkańców i turystów z całej Polski. Ekspozycja odwiedziła także Żukowo koło Gdańska, Kartuzy, Malbork, Kościerzynę, Wejherowo, Starogard Gdański, Chojnice, oglądali ją uczestnicy II Gdańskiego Pikniku Ekologicznego. Teraz, na trzy tygodnie, zawitała do Lęborka.

Czytaj więcej

Skomentuj