Reklama

AD1A EGOE [27.03-27.04.24]

Jak ma wyglądać rozszerzona odpowiedzialność producentów w Polsce? Zaprezentowano nową koncepcję

Jak ma wyglądać rozszerzona odpowiedzialność producentów w Polsce? Zaprezentowano nową koncepcję
07.08.2019, o godz. 15:48
czas czytania: około 2 minut
0

Do lipca 2020 r. mają zostać uchwalone krajowe przepisy regulujące wdrożenie zasad rozszerzonej odpowiedzialności producenta. Swoją koncepcję na wdrożenie ROP przedstawiły Związek Pracodawców Eko-Pak, Polska Federacja Producentów Żywności oraz Związek Pracodawców „Browary Polskie”. Nad własnym rozwiązaniem pracuje Ministerstwie Środowiska.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Konkretne rozwiązania wynikające z wdrożenia ROP muszą zostać wprowadzone najpóźniej od 2023 r. Autorzy koncepcji zaprezentowanej podczas konferencji prasowej, która odbyła się 7 sierpnia, uważają, że za zagwarantowanie procesu recyklingu odpowiedzialne powinny być organizacje odzysku opakowań. Mają one działać w imieniu producentów i pokrywać część wydatków samorządów gminnych na gospodarkę odpadami.

Bez większych zmian dla samorządów

Zadania samorządów zasadniczo by się nie zmieniły. Różnica polegałaby na finansowaniu systemu gospodarki odpadami. 20 proc. kosztów zagospodarowania i wywozu odpadów pokrywałaby opłata śmieciowa (za odpady zmieszane i niezdatne do recyklingu). 80 proc. „dorzuciłyby” organizacje odzysku opakowań.

– Koszty ponoszone przez producentów muszą odpowiadać faktycznym kosztom ponoszonym na gospodarkę odpadami odbieranymi od mieszkańców – podkreśla Krzysztof Baczyński, prezes zarządu Związku Pracodawców Eko-Pak. – Koszty te muszą być też ustalane w sposób przejrzysty z udziałem zainteresowanych stron. To oznacza, że np. odgórne narzucenie obciążeń finansowych na producentów w postaci tzw. opłat recyklingowych byłoby naruszeniem postanowień dyrektywy – zauważa.

Odpowiedzialność wprowadzających

Wprowadzający opakowania na rynek byliby odpowiedzialni za osiągnięcie wymaganych poziomów recyklingu, pokrycie kosztów selektywnej zbiórki, zagospodarowania w celu przekazania do recyklingu, koszty edukacji mieszkańców, utrzymania systemu sprawozdawczego. Organizacje odzysku przejęłyby od wprowadzających realizację obowiązków prawnych, prowadziłyby sprawozdawczość i zabezpieczyły procesy recyklingu.

O wprowadzeniu ROP mówił podczas czerwcowej debaty zorganizowanej przez redakcję „Przeglądu Komunalnego” także wiceminister środowiska Sławomir Mazurek. Zapowiedział, że resort będzie w najbliższych miesiącach intensywnie pracował nad przygotowaniem projektu rozwiązań prawnych, które miałyby wprowadzić rozszerzoną odpowiedzialność producenta, zgodnie z zasadami obowiązującymi w Unii Europejskiej w zakresie gospodarki odpadami plastikowymi.

Tagi:

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

Envicon – po enviconie od 13.12.2023 AD1A

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad1d MBP [12.04-27.05.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

AD3b PZO 2024 [19.04-11.06.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Odpady
css.php
Copyright © 2024