Reklama

ad1a KUBOTA [03.04-15.05.25]

Jak obliczyć masę bioodpadów komunalnych posegregowanych i poddawanych recyklingowi u źródła? Oto instrukcja dla gmin

Jak obliczyć masę bioodpadów komunalnych posegregowanych i poddawanych recyklingowi u źródła? Oto instrukcja dla gmin
19.03.2025, o godz. 14:48
czas czytania: około 2 minut
0

Jak informuje Instytut Ochrony Środowiska – Państwowy Instytut Badawczy, zakończono prace nad realizacją przedsięwzięcia pn.: “Bioodpady komunalne posegregowane i poddawane recyklingowi u źródła w Polsce”. Jego celem było opracowanie danych umożliwiających określenie ilości bioodpadów komunalnych, które zostały posegregowane i poddane recyklingowi u źródła w gospodarstwach domowych w poszczególnych województwach w Polsce. W związku z tym przygotowano metodykę, która pozwala gminom na obliczenie ilości bioodpadów komunalnych, poddawanych recyklingowi w przydomowych kompostownikach.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1B Kubota [03.04-31.05.25]

Metodyka została opracowana zgodnie z wymaganiami zawartymi w załączniku II Decyzji wykonawczej Komisji (UE) 2019/1004, która ustala zasady obliczania, weryfikacji i zgłaszania danych dotyczących odpadów, zgodnie z dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady 2008/98/WE. Opracowana metodologia umożliwia gminom dokładne określenie ilości bioodpadów komunalnych w oparciu o pomiary bezpośrednie oraz sezonowość, wielkość gospodarstw domowych i inne zmienne.

97 kg rocznie na mieszkańca

Badania przeprowadzono we współpracy z gminami, podmiotami zewnętrznymi oraz osobami prywatnymi w ramach kilku cykli badawczych. Wyniki wskazują, że średnia ilość bioodpadów kuchennych, które zostały posegregowane i poddane recyklingowi przez jednego mieszkańca, wynosi około 97 kg rocznie. Z kolei średnia ilość bioodpadów zielonych, które powstały z 1 m² terenu zielonego w gospodarstwach domowych, wynosi 1,92 kg rocznie.

Jak wyliczyć masę bioodpadów komunalnych posegregowanych i poddawanych recyklingowi u źródła?

Badania wykazały także, że podział gmin na województwa czy rodzaje gmin nie oddaje w pełni indywidualnych potrzeb i rzeczywistego poziomu recyklingu w każdej z nich. Dlatego, zgodnie z wynikami analizy, zalecane jest stosowanie indywidualnych wskaźników wytwarzania odpadów komunalnych w poszczególnych gminach.

Częścią publikacji jest również: „INSTRUKCJA DLA GMIN-METODA BEZPOŚREDNIA”, która krok po kroku przedstawia sposób wyliczenia masy bioodpadów komunalnych posegregowanych i poddawanych recyklingowi u źródła metodą pomiaru bezpośredniego.

Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami najnowszej publikacji IOŚ-PIB, która zawiera dokładną instrukcję dla gmin dotyczącą wyliczenia masy bioodpadów komunalnych posegregowanych i poddawanych recyklingowi u źródła metodą bezpośrednią.

instrukcja-dla-gmin-metoda-bezposrednia.pdf

Rozmiar pliku: 2 MB

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

artykuł ad3b webinar KONTROLE [25.04-22.05.25]

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD2 webinar KONTROLE [25.04-22.05.25]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

ad1d cybebezpieczeństwo webinar [14.04-30.05.25]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2025