Ministerstwo Środowiska publikuje na swoich stronach internetowych opracowanie, z którego można dowiedzieć się w jaki sposób walczyć ze szrotówkiem kasztanowcowiaczkiem oraz jak poprawiać wygląd parków i zadrzewień.

Kasztanowiec biały, mimo, że jest gatunkiem obcym, powszechnie występuje w zadrzewieniach przyulicznych, terenach zieleni i na dobre zagościł w naszym krajobrazie. Niestety, zagrożeniem dla tych drzew stały się małe motylki z rodziny kibitnikowatych – szrotówki kasztanowcowiaczki. Powodują one, że liście kasztanowców kurczą się, przyjmują rudą barwę i już w czerwcu opadają.

"Wybór metody ochrony  tych tak lubianych drzew zależy od rozstrzygnięcia problemu, czy zamierzamy ograniczyć się do zmniejszenia liczebności populacji szrotówka kasztanowcowiaczka, czy w sposób kompleksowy zadbać o stworzenie drzewom optymalnych warunków wzrostu. Należy podkreślić, że żerowanie szrotówka kasztanowcowiaczka jest jedną z przyczyn obniżania wartości dekoracyjnej drzew w mieście. Innym istotnym czynnikiem, powodującym usychanie i przedwczesne opadanie liści kasztanowców jest zimowe stosowanie soli na jezdniach" – czytamy w opracowaniu.

Opracowanie Departamentu Leśnictwa, Ochrony Przyrody i Krajobrazu można znaleźć tutaj.

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj