Zamiast drewnianych mieszadeł do gorących napojów, można używać… makaronu. Urzędowe i szpitalne formularze mogą być laminowane – wtedy kartki papieru nie trafią do kosza. Oto kilkanaście prostych i użytecznych na recykling.

Portal BuzzFeed zebrał 19 prostych sposobów, dzięki którym, choćby w niewielkim stopniu, udaje się ograniczać produkowanie odpadów lub pomagać w selektywnej zbiórce.

View post on imgur.com

Restauracje i hotele

Jedna z restauracji, zamiast mieszadeł do kawy i herbaty wykonanych z drewna lub plastiku, klientom oferuje mieszadełka z suchego makaronu. Woda i mąka znacznie łatwiej ulegają biodegradacji, a mieszanie cukru za pomocą suszonego makaronu udaje się bez problemu.

Inna restauracja zbiera papierowe ręczniki, które trafiają do kompostownika. Jeszcze inna umieszcza rośliny pod przemysłowymi kranami – tak, aby kapiąca z nich woda nie marnowała się i nawadniała kwiaty.

Jedna z kawiarni zdecydowała się wydawać klientom fusy po kawie (można je wykorzystać na przykład do peelingu) i liście herbaty, by ci mogli je wykorzystać jako kompost lub nawóz. Kolejna kawiarnia – tym razem nadmorska – oferuje kawę wszystkim, którzy zbiorą z plaży wiaderko odpadów.

Z kolei hotele mogą umieszczać w łazienkach mydło z dziurą w środku. Goście i tak rzadko zużywają całą kostkę, a pozostała zwykle jest wyrzucana.

Pomysły od producentów

Firma dostarczająca awokado zdecydowała się grawerować laserowo swoje logo i informacje na owocach zamiast używać do tego opakowań lub naklejek. Producent plastikowych butelek na wodę umieścił na niej instrukcję pokazującą, jak prawidłowo pozbyć się każdego z jej elementów.

Z recyklingowanych butelek po napoju Mountain Dew wykonano ocieplane spodnie. Jeden z producentów jeansów umieszcza na metce przypomnienie, że jeśli właściciel zdecyduje się już ich nie nosić, może przekazać je do dalszego obiegu, zamiast je wyrzucać.

W specjalnym pojemniku zbierana jest guma do żucia, która potem zostaje przetworzona na plastikowe produkty. Same pojemniki także wykonane są z odzyskanej gumy. Z kolei jedna z firm produkujących ołówki wytwarza je z przetworzonych gazet.

Coś dla urzędów i samorządów?

W rejestracji w jednym z biur gabinetu stomatologicznego wydawane są laminowane formularze. Po wprowadzeniu danych do komputera (co i tak zawsze ma miejsce), formularz można wyczyścić i ponownie wykorzystać, zamiast wyrzucać do kosza kolejną kartkę papieru. Czy udałoby się wdrożyć taki pomysł również w polskich szpitalach i urzędach?

My new dentist has their forms laminated to reduce paper waste by simply plugging in and wiping off. from mildlyinteresting

Ciekawe rozwiązanie zastosowano do plików papierowych dokumentów. Zamiast metalowych zszywaczy pojawiło się specjalne „wiązanie” kartek papieru. Jedna z uczelni wykorzystuje zużyty papier z drukarki i robi z niego notesy, które za darmo mogą używać studenci.

W gablotach na jednej z plaż znajdują się odpady z informacją jak długo trwa ich rozkład. Powstały też pojemniki z bardzo niewielkimi otworami, które mają przypominać, że tak naprawdę wyrzucać powinno się niewielką część odpadów.

This trash bin has a holder for returnable bottles so homeless people can take them without digging in it from mildlyinteresting

Na ulicznych pojemnikach zamontowano specjalne obramowania. Osoby zbierające butelki i puszki nie muszą przekopywać się przez śmieci zanim wydobędą je z kosza. Na poidełku zamontowano licznik, który wskazuje ile butelek wody zostało zaoszczędzonych dzięki jej użyciu.

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj