Rozmnażanie – rzecz oczywista, niewymagająca większego komentarza. Czy aby na pewno? Być może jest tak w przypadku kręgowców, jednak u roślin bywa z tym zupełnie inaczej. Niekiedy przypomina to wręcz, będący tematem numeru, recykling. Dlaczego? Niektóre rośliny potrafią się rozmnożyć z niewielkich fragmentów pędów, wydawałoby się, że spisanych na straty.

Gdyby odnieść to do ludzi, to trochę tak, jakbyśmy z obciętego palca mogli wyhodować nowego człowieka – klona genetycznego. Te właściwości nie tylko w sposób kluczowy wpływają na ekologię roślin, ale też sprawiają, że pojęcie wieku nie jest u nich aż tak oczywiste.

Rozmnażanie generatywne

Jak zdefiniować rozmnażanie? Najczęściej mówi się o nim jako o wytwarzaniu potomstwa przez organizmy rodzicielskie. Nie zawsze jednak pojęcie potomstwa jest tak jednoznaczne, jak mogłoby się pozornie wydawać. Oczywiście nie ma żadnego problemu w przypadku rozmnażania płciowego, czyli generatywnego. Wówczas sytuacja jest prosta – dwa osobniki rodzicielskie łączą się ze sobą i dają nowe osobniki.

Jak ten proces przebiega na poziomie komórkowym? Każdy wie, jak z tym jest u ludzi – plemnik łączy się z komórką jajową, powstaje zarodek. A u roślin? Z tym bywa różnie u tyc...