Jak segregowali odpady mieszkańcy Warszawy w 2021 r.?

Jak segregowali odpady mieszkańcy Warszawy w 2021 r.?
dom
26.01.2022, o godz. 9:46
czas czytania: około 2 minut
0

Firma Lekaro, która w ubiegłym roku odebrała łącznie ponad 177 tys. ton odpadów od mieszkańców z warszawskich dzielnic Praga Południe, Praga Północ, Wawer, Rembertów i Wesoła, podsumowuje selektywną zbiórkę w ubiegłym roku.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B_ARBENA1_01.03.24-01.04.24

177 tys. ton odpadów to ilość, która pokryłaby metrową grubością prawie 59 pełnowymiarowych boisk piłkarskich lub wypełniłaby niemal 8060 tirów. A to tylko
odpady z 1/4 Warszawy. Jak zatem wygląda sytuacjach we wspomnianych dzielnicach?

Średni poziom recyklingu (udział frakcji selektywnie zebranych odpadów tj. papier, plastik, metale, szkło i odpady BIO) wyniósł 36,63 proc. Frakcją z najlepszym wynikiem segregacji okazały się być metale i tworzywa sztuczne (14 proc.). Szkło wyniosło 4,56 proc., papier – 4,09 proc., odpady zielone – 4,5 proc., natomiast BIO – 9,88 proc. Niestety, w dalszym ciągu dalej odpady zmieszane to aż 58,86 proc.

W domach jednorodzinnych segregujemy chętniej

Analiza wyników w podziale na dzielnice pokazuje, że mieszkańcy domów jednorodzinnych sortują chętniej. W dzielnicach Wawer, Rembertów, Wesoła, gdzie przeważa zabudowa jednorodzinna poziom recyklingu wyniósł prawie 50 proc. Wiąże się to z łatwością segregacji oraz większą świadomością odpowiedzialności.

W dzielnicach o przeważającej zabudowie wielorodzinnej, proces segregacji jest bardziej skomplikowany. Jest to związane z dużo mniejszą odpowiedzialnością zbiorową, a w efekcie przyczynia się to w dużym stopniu do znacznie gorszego poziomu segregacji. W 2021 r. był on prawie dwukrotnie niższy w porównaniu do dzielnic jednorodzinnych, ponieważ wyniósł jedynie 27,44 proc.

Statystyki pokazują, że mieszkańcy domów jednorodzinnych chętniej segregują papier i szkło, podczas gdy mieszkańcy budynków wielorodzinnych wysortowują większą ilość metali i tworzyw sztucznych. W zabudowie wielorodzinnej powstaje też o wiele więcej gabarytów (50 proc. więcej niż w jednorodzinnej), zaś w zabudowie jednorodzinnej więcej odpadów zielonych (9 razy więcej niż w wielorodzinnej).

Uratowano 123 tys. drzew

Patrząc na globalne liczby z terenu ww. dzielnic w ubiegłym roku Lekaro odebrała łącznie:

  • 7245 ton papieru,
  • 24098 ton metali i tworzyw sztucznych,
  • 8087 ton szkła.

Surowce te trafiły do zakładu Lekaro –  jednej z najnowocześniejszych sortowni odpadów w Polsce. Szkło zostało przekazane do hut do produkcji nowych szklanych butelek. Wyselekcjonowane metale i tworzywa sztucznych, posłużyły do produkcji nowych butelek PET, opakowań, a także metalowych puszek. Dzięki zebranym opakowaniom z papieru, które przekazano do recyklingu, uratowano przed wycinką ponad 123 tys. drzew.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024