Od kilku lat miasta wyludniają się. Wyprowadzają się głównie osoby starsze lub młode małżeństwa. Powodów jest kilka – drogie utrzymanie w mieście, hałas oraz korki. Problemy te dostrzegają duże ośrodki miejskiej i starają się im przeciwdziałać – pisze Katarzyna Szkudlarska-Nowaczyk w “Zieleń Miejska Plus”.

ZMPlusW jaki sposób? Rozpoczęto prace nad poprawą przestrzeni publicznej – ulica przestaje być wyłącznie drogą do pracy lub do domu, ale miejscem, gdzie można przysiąść i odpocząć. W miastach nad atrakcyjnością przestrzeni publicznej czuwają koordynatorzy projektu plastycznego wystroju miasta, popularnie zwani plastykami. Wprowadzają oni katalog mebli miejskich oraz walczą z nadmiarem reklam. Beata Urbanowicz jest takim koordynatorem we Wrocławiu. Według niej problem tkwi i niedostosowaniu projektów do oczekiwań mieszkańców. Najczęściej powstają wzory latarni czy ławek nawiązujące do historii. A my chcemy więcej nowoczesnych rozwiązań, takich na miarę XXI wieku. Projektant musi być dobrym obserwatorem – dostrzegać problemy mieszkańców i otoczenia. Podkreśla to Paweł Grobelny, projektant mebli miejskich, laureat międzynarodowego konkursu na projekt małej architektury dla francuskiego miasta Mont de Marsan. Ponadto jego ławki znajdują się np. w parku Zhogshan w Szanghaju i w ogrodzie Albertine w Brukseli.

Mała architektura nie jest tylko ozdobą. Jak wskazuje dr Kinga Kimic z Wydziału Ogrodnictwa, Biotechnologii i Architektury Krajobrazu w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, odpowiednio dobrane meble miejskie dają poczucie bezpieczeństwa, zapewniają komfort korzystania z przestrzeni i organizują strefy wypoczynku. W dzisiejszych czasach powinny charakteryzować się trwałością i multifunkcjonalnością. W tę ideę wpisują się meble modułowe, które można zestawić ze sobą na wiele sposobów.

Do mądrego planowania zagospodarowania przestrzeni zachęca także dr Łukasz Mikuła, przewodniczący Komisji Polityki Przestrzennej Rady Miasta Poznania. Według niego charakter miasta nie zależy wyłącznie od budynków, ale także od tego, co znajduje się dookoła nich.

Czy dobrze umeblowane miasto rozwiąże problem wyludnienia? Bezpośrednio na pewno nie, ale przyczyni się do poprawy jakości życia jego mieszkańców. A jeśli będą czuć się dobrze w swoim mieście, to być może nie zechcą szukać innego miejsca.

Katarzyna Szkudlarska-Nowaczyk
redaktor prowadząca Komunalny Plus

Artykuł opublikowany w “Zieleń Miejska Plus” dodatku specjalnym do marcowego (3/2015) wydania miesięcznika “Zieleń Miejska”

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj