Reklama

AD1A Forum Recyklingu 2024 [04.07-14.10.24]

Jaka będzie strategia rozwoju Polski do 2035 r.?

Jaka będzie strategia rozwoju Polski do 2035 r.?
11.07.2024, o godz. 9:06
czas czytania: około 4 minut
0

Zadaniem średniookresowej strategii rozwoju kraju jest wskazanie priorytetów na najbliższą dekadę. Trzy główne cele rozwoju Polski to przełamanie niekorzystnych trendów demograficznych, utrzymanie konkurencyjności polskiej gospodarki oraz policentryczny rozwój kraju – mówiła minister Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz podczas otwarcia konferencji poświęconej potrzebom transformacji Polski na najbliższą dekadę.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD 1B DZIAŁKA ecoworki.pl WOOD RECYCLING

Konferencja „Priorytety rozwojowe na najbliższe dziesięciolecie: społecznie akceptowalne transformacje w kontekście Koncepcji Rozwoju Kraju 2050” finalizuje proces przygotowania KRK 2050 i otwiera dyskusję nad średniookresową strategią rozwoju kraju do 2035 r. – poinformowało MFiPR.

Celem spotkania było zarysowanie priorytetów rozwojowych na najbliższe dziesięciolecie w oparciu o główne ustalenia KRK. Dyskusja dotyczyła sposobów przeprowadzenia najważniejszych transformacji społecznych, gospodarczo-środowiskowych oraz w zakresie bezpieczeństwa, tak aby były one akceptowalne społecznie oraz wskazanie punktów krytycznych tych procesów.

Planowanie w niestabilnej rzeczywistości

– Priorytety rozwojowe na najbliższą dekadę – taki jest tytuł dzisiejszej konferencji. Taki jest też cel, który stawiamy przed sobą, przed innymi resortami, przed państwem polskim, przed samorządami i partnerami społecznymi – mówiła minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz. – Ktoś zapyta, jak można planować na 10 lat do przodu w czasach, kiedy wokół nas wybuchają wojny, czasami nawet z dnia na dzień. W moim przekonaniu można i trzeba. W czasach sztormu wyznaczanie kierunku jest nawet ważniejsze niż na spokojnym morzu – podkreśliła minister Pełczyńska-Nałęcz.

Debata o strategii rozwoju kraju

W debacie udział wzięli Maciej Bukowski (Wise Europa), Rafał Matyja (Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie), Jakub Sawulski (Fundacja Instrat), Kamil Sobolewski (Pracodawcy RP), Agnieszka Sowa-Kofta (Instytut Pracy i Spraw Socjalnych), Krystian Szczepański (Instytut Ochrony Środowiska – Państwowy Instytut Badawczy).

Paneliści dyskutowali jakie powinny być główne priorytety i wartości na najbliższe dziesięciolecie oraz w co inwestować jako państwo. Wnioski z dzisiejszej konferencji będą wykorzystane w dalszych pracach nad strategią rozwoju kraju do 2035 roku. Wyznaczy ona najważniejsze cele i priorytety rozwojowe oraz konkretne kroki do ich osiągnięcia przez najbliższe dziesięć lat.

Poruszono kwestie wyzwań kształtujących przyszłość, dziedzin wymagających największych zmian, a także sposobów przeprowadzenia transformacji w sposób akceptowalny społecznie. Omówiono nowe motory rozwoju na najbliższe dziesięciolecie oraz sektory przemysłu z największym potencjałem innowacyjnym.

Istotnym tematem dyskusji była transformacja energetyczna, poprawa perspektyw młodych pokoleń. Chodzi o zmiany w systemie edukacyjnym oraz odpowiedź na potrzeby starzejącego się społeczeństwa, w tym konieczne reformy w systemie opieki zdrowotnej.

W środę podczas konferencji dotyczącej Koncepcji Rozwoju Kraju Pełczyńska-Nałęcz poinformowała, że średniookresowa Strategia Rozwoju Polski do 2035 r. będzie tworzona w trzech wymiarach: gospodarczym, społecznym i przestrzennym. “Ten plan tworzymy na bazie diagnozy, która została (…) przygotowana w postaci Koncepcji Rozwoju Kraju do 2050 r. To jest taki daleko idący horyzont, głównie mapujący wyzwania. (…) Celem średniookresowej strategii rozwoju kraju jest wskazanie priorytetów na dekadę w obszarze rozwoju przy świadomości wyzwań, jakie mamy” – powiedziała szefowa MFiPR.

Wyjaśniła, że trzy główne cele rozwojowe, które wyłaniają się z tej diagnozy, to: przełamanie katastrofy demograficznej (cel społeczny), utrzymanie konkurencyjności polskiej gospodarki w Unii Europejskiej i w wymiarze globalnym (cel gospodarczy) oraz policentryczny rozwój Polski (cel przestrzenny).

“Polska wytraca te motory rozwoju, (…) które napędzały naszą gospodarkę przez minione dwie dekady. Co więcej, nasze interesy gospodarcze czasami coraz częściej idą w poprzek pewnych dominujących interesów gospodarczych w Unii Europejskiej. I to nie jest żadne stwierdzenie antyunijne, to jest realistyczna ocena pewnych trendów ekonomicznych, które po prostu się dzieją” – powiedziała minister.

“Musimy, bardzo dobrze rozumiejąc realia UE i absolutnie utrzymując fundament polskiego członkostwa w Unii jako coś nienaruszonego (…), planować własne priorytety, a potem rozmawiać asertywnie, skutecznie, po partnersku w Brukseli, żeby te priorytety znajdowały odzwierciedlenie w politykach unijnych” – dodała.

Minister zwróciła również uwagę na “mądrą, opłacalną, bezpieczną społecznie” transformację energetyczną, która – jej zdaniem – powinna zawierać “pewną rewizję” systemu ETS2, aby wdrożyć ten system w sposób społecznie “bezpieczny” i “skuteczny”. Dodała, że w przypadku celu społecznego priorytetem będzie z kolei wsparcie młodych ludzi i ich rodzin, zwiększenie podaży mieszkań na rynku i – jak zaznaczyła – “mądra polityka migracyjna”.

Czym jest Koncepcja Rozwoju Kraju 2050?

Koncepcja Rozwoju Kraju 2050 (KRK 2050) to dokument wizyjny, który będzie kierunkowskazem w zarządzaniu rozwojem Polski. KRK 2050 zarysowuje możliwe zmiany, które mogą wydarzyć się w długookresowej perspektywie w przyszłości i zmienić rzeczywistość naszego kraju. To nowy sposób planowania rozwoju w Polsce – z wykorzystaniem foresightu strategicznego.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD2 wyzwania kontraktowe webinarium K. Babieracka [20.06-22.07.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

AD1D AKADEMIA BDO [16.07-25.08.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do
css.php
Copyright © 2024