Urzędnicy wybierają się do Bułgarii, by przyjrzeć się nowoczesnemu zakładowi utylizacji odpadów. Niewykluczone, że taki sam powstanie w Rzeszowie.

Pierwotnie w Rzeszowie miała działać plazmowa spalarnia odpadów. Taki zakład jeszcze w lutym inwestor chciał wybudować na działce przy ul. Ciepłowniczej. Zanim podjęto ostateczną decyzję władze miasta zleciły ekspertyzę naukowcom Politechniki Rzeszowskiej. Ponieważ uznali, że spalarnia może być groźna dla środowiska, urzędnicy unieważnili przetarg na sprzedaż działki i zrezygnowali z inwestycji.

Teraz miasto szuka nowego rozwiązania – informuje serwis Nowiny24.pl. – Duże wrażenie zrobił na nas nowoczesny zakład utylizacji odpadów, który oglądaliśmy niedaleko Drezna w Niemczech – mówi Stanisław Homa, dyr. Wydziału Ochrony Środowiska i Rolnictwa Urzędu Miasta Rzeszowa. – Prototypowa instalacja zamienia tam odpady w olej napędowy. Jest nieszkodliwa dla otoczenia, bo nie emituje żadnych zanieczyszczeń.Niebawem nasi urzędnicy obejrzą kolejny zakład. Tym razem w Bułgarii.

– Nasi przedstawiciele przyjrzą się jak tamtejsza przetwórnia radzi sobie z unieszkodliwianiem odpadów – tłumaczy Maciej Chłodnicki, rzecznik prezydenta Rzeszowa. – Decyzja o wyborze najlepszej dla Rzeszowa spalarni zapadnie jeszcze w tym roku. Postaramy się znaleźć inwestora, który sfinansuje budowę – wyjawia.

źródło: nowiny24.pl

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj