Reklama

AD1A FAMAK [29.05-30.06.24]

Jarosińska-Jedynak: polska energetyka otrzyma duży zastrzyk gotówki z FST oraz KPO

Jarosińska-Jedynak: polska energetyka otrzyma duży zastrzyk gotówki z FST oraz KPO
PAP/dom
21.06.2021, o godz. 14:38
czas czytania: około 1 minuty
0

Polska energetyka otrzyma duży zastrzyk gotówki z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji (FST) oraz Krajowego Planu Odbudowy (KPO) - oświadczyła sekretarz stanu w MFiPR Małgorzata Jarosińska-Jedynak podczas Ogólnopolskiego Szczytu Energetycznego OSE Gdańsk 2021.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1B KUBOTA [17.05-16.06.24]

Jarosińska-Jedynak przypomniała na OSE, że ok. 37 proc. środków w ramach KPO musi być skierowane na działania związane z klimatem, a co najmniej 30 proc. funduszu polityki spójności na lata 2021-2027 będzie przeznaczone na niezbędne wydatki z zakresu zielonej gospodarki.

MFiPR podkreśliło, że do Polski z FST ma trafić ponad 4,4 mld euro. Warunkiem jest przygotowanie przez regiony oraz zatwierdzenie przez Komisję Europejską terytorialnych planów sprawiedliwej transformacji (TPST). W Polsce o pieniądze z FST ubiega się sześć regionów: śląskie, dolnośląskie, wielkopolskie, lubelskie, łódzkie i małopolskie.

– Wszystkie regiony przekazały pierwsze wersje TPST do opinii MFiPR na przełomie marca i kwietnia. Uwagi strony rządowej zostały odesłane w maju. Obecnie trwają prace nad ostatecznym kształtem dokumentów, które mają do nas trafić do końca czerwca – powiedziała wiceminister Jarosińska-Jedynak. – Zaproponowaliśmy, by środki z FST były wdrażane w ramach krajowego programu Fundusze Europejskie dla Sprawiedliwej Transformacji.

Jak zaznaczyła wiceminister, celem Polski jest obniżenie emisyjności gospodarki oraz poprawa jakości powietrza, a w ramach KPO planowany jest szereg działań związany z ochroną powietrza. Przypomniała, że blisko 5,7 miliardów euro zostanie przeznaczonych na „Zieloną energię i zmniejszenie energochłonności”, a ponad 6,8 miliardów euro na „Zieloną inteligentną mobilność”.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

ABRYS new [webinaria od 13.06.23]_AD1a

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD2 NIEBEZPIECZNE [31.05-17.07.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Energia i recykling
css.php
Copyright © 2024