1 / 5

Od października w Jaworznie prowadzona jest modernizacja jednego z największych ujęć głębinowych w mieście, „Galmany”. Inwestycja związana jest z zabudową nowoczesnych, niskociśnieniowych lamp UV na trzech odwiertach głębinowych.

Ujęcie „Galmany” znajduje się w północno-wschodniej części Jaworzna w dzielnicy Warpie. Bazuje na wodach infiltracyjnych, gromadzących się w wyrobiskach byłej kopalni rud galmanu. Ujęcie stanowią trzy studnie głębinowe o głębokości około 98 m, odwiercone w 1968 r. i wyposażone w agregaty głębinowe. Średni pobór wody na ujęciu kształtuje się na poziomie 5000 m3/dobę.

– Dzięki zabudowie lamp UV uzyskana zostanie wysoka skuteczność bakteriobójcza ujmowanej wody, co bezpośrednio wiązać się będzie z mniejszym dawkowaniem do niej podchlorynu sodu – tłumaczy technolog wody MPWiK w Jaworznie, Sylwia Kręcichwost.

Oczyszczanie wody z wykorzystaniem źródła światła UV, które zamknięte jest w ochronnej, kwarcowej obudowie,  pozwala prześwietlić przepływającą wodę i tym samym zniszczyć wszelkie biologiczne zanieczyszczenia. Ważne jest, że w procesie naświetlania wody nie wprowadza  się do niej nowych substancji chemicznych, nie pozostawia w niej półproduktów. Dezynfekcja UV nie wpływa także na smak oraz kwasowość (pH) wody. Dodatkowo przy prowadzonych pracach uzyskana zostanie bezprzewodowa wymiana danych pomiędzy obiektem, a stanowiskiem dyspozytorskim spółki.

Będzie to już drugie, zmodernizowane w 2015 roku głębinowe ujęcie wody pitnej w Jaworznie. W lipcu zakończyły się prace na ujęciu Dobra. Wartość prac wraz z zabudowanymi lampami szacowany jest na 450 000 zł netto.

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj