Należąca do samorządu Jaworzna (Śląskie) spółka Wodociągi Jaworzno przejmuje w tym mieście od października br. wywóz odpadów od dotychczasowego zewnętrznego usługodawcy. Pod tym kątem spółka m.in. kupiła 22 specjalistyczne pojazdy o napędzie gazowym.

Jak poinformował na piątkowym briefingu prezydent 90-tysięcznego Jaworzna Paweł Silbert, tamtejsza gmina zdecydowała o samodzielnym organizowaniu gospodarki odpadami w efekcie następstw ustawy o utrzymaniu porządku i czystości, która przeniosła własność odpadów i ich odbiór na gminę.

Silbert ocenił, że „niefortunnie napisana ustawa pomimo, że miała dobre założenia, spowodowała złe skutki w postaci bardzo szybkiej monopolizacji rynku i gwałtownego wzrostu oczekiwań po stronie odbiorców tych odpadów”. „Jeżeli nałożymy na to, że nieustannie rosną opłata marszałkowska, koszty pracy, okazuje się, że ceny za odbiór odpadów w Polsce gwałtownie wzrastają” – zaznaczył.

„Oczywiście dotyczy to również naszego miasta, a apetyt tych, którzy zajmują się odbiorem odpadów rośnie w znacznie szybszym tempie. To spowodowało, że zaczęliśmy myśleć o tym, aby ten outsourcing usług zmienić na działalność przypisaną do jednego z podmiotów miejskich, aby przeprowadzić ich remunicypalizację” – wyjaśnił prezydent Jaworzna.

Jak dodał, miasto nie chciało pod tym kątem tworzyć nowych podmiotów czy spółek zależnych podmiotów istniejących. Podkreślił jednocześnie, że spółka Wodociągi Jaworzno realizuje duże inwestycje – była m.in. operatorem jednej z większych inwestycji w mieście ostatnich lat. Określił ją jako „sprawnego organizatora, mającego też pojęcie o logistyce, wynikające z codziennych zadań”.

Dyrektor ds. odpadów w Wodociągach Jaworzno Zbigniew Krepel powiedział, że do nowego zadania spółka przygotowywała się prawie dwa lata. Przyszli do niej m.in. pracownicy Miejskiego Zarządu Nieruchomości Komunalnych, odpowiedzialni za rozliczanie systemu (łącznie za administrację odpowiada 6 osób), a także nowi pracownicy z doświadczeniem w branży odpadowej (łącznie blisko 60 osób).

Jesienią ub. roku wodociągowa spółka ogłosiła przetarg na 22 specjalistyczne pojazdy: dziewięć śmieciarek trzyosiowych z zabudową jednokomorową, dwie śmieciarki trzyosiowe z zabudową dwukomorową i jedną śmieciarkę trzyosiowa z zabudową jednokomorową i myjką. Ponadto, zamówiono mniejsze śmieciarki, a także samochody ciężarowe skrzyniowe, hakowe i bramowe. Wszystkie pojazdy mają napęd CNG.

Za całość zamówienia Wodociągi Jaworzno zapłaciły niespełna 21 mln zł brutto, w całości z kredytu. Dostawcą jest pomorska spółka Ekocel. Dotąd do odbiorcy dotarło siedem z 22 zamówionych pojazdów. Wodociągi Jaworzno, które kupiły też pod kątem bazę od innej spółki, rozpoczną odbiór śmieci od przedsiębiorców 1 października br.; odbiór od mieszkańców ma ruszyć 10 października.

Według wcześniejszych informacji służb miejskich w przeszłości gospodarką odpadami w Jaworznie zajmowało się Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania, które zostało w latach 90. sprywatyzowane. Trzy lata temu MPO przegrało przetarg na odbiór śmieci i upadło.

„Do włoskiej firmy, która przejęła rynek śmieciowy, zastrzeżenia mają zarówno mieszkańcy, jak i władze miasta. Po latach okazało się, że prywatyzowanie gospodarki odpadami było złym pomysłem. Włosi będą odbierali śmieci do drugiej połowy przyszłego roku” – pisano przed rokiem na portalu jaworzno.pl, administrowanym przez należący do miasta Miejski Zarząd Dróg i Mostów w Jaworznie.

Czytaj więcej

Skomentuj