Podział miasta na dwa rejony oraz nowoczesny system GPS – to nowości tegorocznej Akcji Zima w Jaworznie, które mają pozwolić usprawnić pracę oraz zapewnić odpowiedni poziom odśnieżania dróg.

W tym roku za zimowe oczyszczanie i utrzymanie czystości ulic oraz ciągów pieszych będzie odpowiadać Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania Sp. z o.o., które złożyło najkorzystniejszą ofertę. Tradycyjnie już akcja będzie prowadzona od początku listopada do końca marca przyszłego roku.

W tym roku po raz pierwszy miasto zostało podzielone na dwa rejony, których granica przebiega ulicami Batorego, Szczakowska, Grunwaldzka, Jana Pawła II (Trasa Śródmiejska) i Krakowska. Dodatkowo, by zapewnić jak najwyższą jakość i efektywność prowadzonych prac, zwiększy się ilość jeżdżących po mieście pługo-piaskarek (z 8 na 10 szt.) oraz pługów z piaskarkami do odśnieżania chodników (z 2 do 4 szt.).

– W poprzednich latach nie byliśmy zadowoleniu z jakości zimowego oczyszczania i utrzymania jaworznickich dróg – wyjaśnia Paweł Bednarek, dyrektor Miejskiego Zarządu Dróg i Mostów. – Dlatego w tym roku – dbając o bezpieczeństwo i komfort mieszkańców – miasto zakupiło satelitarną nawigację drogową GPS, która pozwoli na bieżąco sprawdzać lokalizację i pracę pojazdów.

Główną zaletą programu, który w najbliższej akcji zimowej będzie pełnił funkcje wspomagające, jest m.in. zliczanie przejechanych kilometrów przez pojazdy z rozróżnieniem drogi, jej standardu czy nazwy ulicy, jak również pełen zapis wykonywanej przez pojazdy pracy. Podobny system jest z powodzeniem stosowany m.in. w czeskim Frydku-Mistku i części Ostrawy.

W obu postępowaniach przetargowych najkorzystniejsze oferty złożyło Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania Sp. z o.o., które za utrzymanie pierwszego rejonu zaproponowało kwotę 1,73 mln zł, a drugiego – blisko 1,62 mln zł. Pierwszą umowę podpisano 23 lipca br., planowany termin podpisania drugiej to z kolei 25 września br.

– Należy zwrócić jednak uwagę na fakt, iż podane kwoty są kwotami maksymalnymi – ostateczna wartość wypłacona wykonawcy będzie uzależniona od panujących w danym czasie warunków atmosferycznych oraz faktycznego przebiegu akcji zima – dodaje Paweł Bednarek.

źródło: jaworzno.pl

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj