Reklama

AD1A TOMRA [15.04-15.05.24]

Jaworzno: tona pestycydów mniej

Jaworzno: tona pestycydów mniej
06.07.2010, o godz. 8:46
czas czytania: około 2 minut
0

Naukowcy z Czech zainstalują w Jaworznie urządzenia, które pomogą w likwidacji odpadów poprodukcyjnych Zakładów Chemicznych „Azot”. To jeden z elementów programu badawczego FOKS.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B regionalne Bolesławiec [09.04-23.04.24]

W ubiegłym roku czescy naukowcy pobrali w Jaworznie próbki chemikaliów, a następnie przebadali je Instytucie Podstawowych Procesów Chemicznych w Pradze. Przeprowadzone testy miały określić możliwości bezpiecznego rozkładu odpadów zgromadzonych w dolinie Potoku Wąwolnica.

– Prowadzone w Czechach badania wypadły bardzo pomyślnie. Naszym partnerom udało się, zarówno w skali laboratoryjnej, jak i warunkach polowych, oczyścić odpady do formy neutralnej dla środowiska – tłumaczy Marcin Tosza z Wydziału Inwestycji Miejskich. – Obecnie finalizujemy formalności, które umożliwiają wykorzystanie opracowanej technologi w Jaworznie.

Mobilna instalacja do utylizowania chemikaliów będzie pracowała w mieście przez 30 dni. W tym czasie, w sposób zupełnie bezpieczny dla mieszkańców i środowiska, zneutralizowana zostanie tona niebezpiecznych odpadów.

– Do unieszkodliwiania toksycznego składowiska zostanie wykorzystana technologia CMD, polegająca na katalitycznej dehalogenacji trwałych zanieczyszczeń organicznych za pomocą miedzi, bez użycia spalania – wyjaśnia Marcin Tosza. – Reaktor, w którym odbywa się proces, jest hermetycznie zamknięty, a panująca w nim temperatura trzystu stopni Celsjusza oraz lekkie nadciśnienie prowadzą do neutralizacji szkodliwych związków.

W tym roku przewidziana jest także realizacja dwóch innych przedsięwzięć w ramach projektu FOKS, które mają pomóc w neutralizacji związków chemicznych w wodach gruntowych.

Od kwietnia 2010 r. w rejonie Zakładów Chemicznych „Organika Azot” funkcjonuje już próbna bariera remediacyjna. Główną część instalacji stanowi przepuszczalna bariera wykonana z materiału aktywnego, który dzięki specyficznym własnością fizycznym i chemicznym oczyszcza wody podziemne.

W najbliższym czasie, na powierzchni około 500 m2 powstanie także poletko fitoremediacjne, którego zadaniem będzie rozkład pestycydów przy wykorzystaniu roślin akumulujących i rozkładających zanieczyszczenia.

Koszt obu inwestycji wyniesie w tym roku 28 tys. euro, z tego Unia zwróci aż 85 proc. kosztów kwalifikowanych.

Projekt FOKS rozpoczął się w listopadzie 2008 r. i potrwa do października 2011 r. O szczegółach projektu można przeczytać tutaj

źródło: jaworzno.pl

Tagi:

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD2 Kontrole odpadów samorządy (03.04-22.04.24)

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

ad1d MBP [12.04-27.05.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do
css.php
Copyright © 2024