1 / 3

Woda w jeziorze Rożnowskim jest systematycznie oczyszczana, jednak na badania jej jakości trzeba poczekać do przyszłego tygodnia. Po niedawnych ulewach i zrzucie wody z zapory jezioro na Sądecczyźnie przypomina pływającą wyspę śmieci.

Wójt gminy Gródek nad Dunajcem Józef Tobiasz poinformował w środę, że woda w Jeziorze Rożnowskim stabilizuje się i wraca do normy po niedawnych nawałnicach. Ogromne ilości śmieci, które napłynęły z górnego Dunajca i Popradu zostały w większości usunięte, a pozostałe są usuwane sukcesywnie. Jezioro zostało zanieczyszczone odpadami komunalnymi powstałymi na obszarze gmin górnego Dunajca i słowackiego Popradu.

Jezioro Rożnowskie jest zbiornikiem przepływowym, co sprawia, że przy większych ulewach lub powodziach sytuacja taka powtarza się. Zdaniem wójta jest to naturalne zjawisko, a po usunięciu odpadów stałych woda szybko się regeneruje.

Na przyszły tydzień zostały zlecone badania wody czy nadaje się ona do kąpieli. Wyniki będą ogłoszone na stronie internetowej gminy.

Wielkie porządki

W związku ze stanem wody Nowosądecki Klub Motorowodny odwołał zaplanowane na miniony weekend zawody. W oświadczeniu podano: “przy obecnym stanie wody nie moglibyśmy zapewnić 100-procentowego bezpieczeństwa i zdrowia zawodników”. Kolejne zawody mają odbyć się 11 sierpnia.

W sprzątanie śmieci włączyła się także spółka Tauron Polska Energia. Największe z odpadów zagrażają bowiem stabilnej pracy urządzeń energetycznych na zaporze w Czchowie i Rożnowie eksploatowanych przez spółkę.

Pracownicy Tauron oczyszczają jezioro

Centrum sportu i rekreacji?

Jezioro Rożnowskie powstało jeszcze przed II wojną światową dla spiętrzenia wód Dunajca, w celu wykorzystania energii wody przez Elektrownię Rożnów. Ma 1600 ha powierzchni i od 18 do 20 km długości w zależności od stanu wody.

Nad jeziorem znajduje się kilka miejscowości turystycznych i letniskowych.

Cztery położone nad jeziorem gminy – Człuch, Łososina Dolna, Gródek nad Dunajcem i Chełmiec stworzyły związek międzygminny, którego celem jest powstrzymanie degradacji zbiorników wodnych Rożnów i Czchów, ich rekultywacja oraz stworzenie warunków do rozwoju turystyki i rekreacji, w szczególności poprzez poprawę infrastruktury. Przed napływem wody ze zbiornika można było kąpać się na całym obszarze jeziora.

Czytaj więcej

1 Komentarz

  1. tak bedzie wygladala uregulowana Wisła i Odra jeśli poprzegradza się je tamami…zysk na transporcie a straty na turystyce i w przyrodzie

Skomentuj