Reklama

AD1A PTAK GARDEN WARSAW EXPO [19.11-19.12.24]

Kajakiem z Mazur do Warszawy. Rozpoczął się Recykling Rejs

Kajakiem z Mazur do Warszawy. Rozpoczął się Recykling Rejs
kb
06.06.2017, o godz. 14:07
czas czytania: około 2 minut
0

"Morze do pływania, a odpady do recyklingu!" z takim hasłem rozpoczęła się już siódma edycja Recykling Rejsu - recyklingowych wypraw kajakowych, które organizowane są od roku 2011 przez Dominika Dobrowolskiego.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1 Regionalne Leszno [05.11 – 25.11.2024]

Tym razem nurt edukacji poprowadzi z Wielkich Jezior Mazurskich do Warszawy przez: Jeziora Mamry i Śniardwy, następnie rzekami Pisą, Narwią Bugiem i Wisłą. Na trasie odbywać się będą spotkania i konferencje prasowe m.in. do Węgorzewa, Giżycka, Rynu, Mikołajek, Piszu, Ostrołęki, Pułtuska i Warszawy.

W każdym porcie, marinie, na każdym brzegu przygotowywane są także wspólne akcje sprzątania. – Taki jest nasz cel, tzn. walka z zanieczyszczeniem i zaśmieceniem rzek i mórz. W moich rękach będzie wiosło, a w Waszych odpady – mówi kajakarz Dominik Dobrowolski i zachęca – Chodzi o to, aby odpady trafiały tam, gdzie trzeba, czyli po segregacji do odpowiednich pojemników.

Głównym celem wyprawy jest – jak co roku – apel do turystów przed wakacjami, aby nie śmiecili i dbali o czystość – wszędzie, gdzie będą odpoczywać, a szczególnie nad wodą.

Chroniąc rzeki, jeziora, Bałtyk przed zaśmieceniem warto pamiętać o zasadzie 5R.

  1. REDUCE – pierwsze „R” (redukuj, ograniczaj). Najważniejsze jest zmniejszenie ilości odpadów, czyli ograniczenie konsumpcji niepotrzebnych produktów, unikanie towarów nadmiernie opakowanych i jednorazowych o niskiej jakości, które szybko zamieniają się w śmieci.
  2. REUSE – drugie „R” (użyj ponownie, wykorzystaj). Przypomina o możliwości powtórnego wykorzystania produktów, zmniejsza to skalę kupowania kolejnych towarów oraz powstających odpadów.
  3. RECYCLE – trzecie „R” (segreguj i przekaż do recyklingu). Zachęca do segregowania odpadów i następnie wykorzystywania ich w procesie recyklingu. Dobry przykład: z 35 zużytych butelek PET można wyprodukować bluzę z polaru.
  4. RECOVER – czwarte „R” (odzyskuj, szczególnie energię zawartą w odpadach). Dobry przykład: energia odzyskana z jednej tylko zużytej torby plastikowej pozwala oświetlać pokój 60-watową żarówką przez 10 minut.
  5. RENEW – piąte „R” (odnawiaj). Wiele zasobów nieodnawialnych, np. węgiel czy ropa, już się wyczerpuje. Słońce i fotosynteza dają jednak ogromne możliwości. Przykładem może być np. produkcja nowej generacji tworzyw sztucznych nie z ropy naftowej, ale na bazie surowców odnawialnych, np z kukurydzy

Akcja organizowana jest przez Dominika Dobrowolskiego i Fundację PlasticsEurope Polska. Od trzech lat wyprawy także wspiera REKOPOL Organizacja Odzysku.

Rejs rozpoczął się 5 czerwca w Węgorzewie, by zakończyć się w Warszawie z wielkim finałem na Wiśle 19 czerwca 2017 r. Patronem medialnym jest czasopismo “Recykling” i Portal Komunalny. Szczegóły wyprawy na stronie www.recykling-rejs.pl.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad2 odpady budowlane [04.11-03.12.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024